Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata społeczna "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ"

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie zorganizowali debatę społeczną pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu iławskiego”. Mundurowi podczas debaty, która skierowana była do młodych osób, którzy dopiero otrzymali uprawnienia do kierowania lub przygotowują się do ich uzyskania, rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w tym kierowaniu pod działaniem alkoholu i środków odurzających.

W Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. w Iławie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Uczestnikami spotkania byli uczniowie oraz nauczyciele zespołu szkół. Hasłem przewodnim było bezpieczeństwo w ruchu drogowym -  „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ". Poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu iławskiego”. W debacie uczestniczyli również: Wicestarosta Powiatu Iławskiego  Marek Polański, Zastępca Burmistrza Iławy Pani Dorota Kamińska, Zastępca Wójta Gminy Iława Andrzej Brach, Zastępca Dyrektora ds. Dróg i Zamówień Publicznych Radosław Augustyniak, rzecznik Zakładu Karnego w Iławie kpt. Magdalena Socha.  

Ze strony Komendy Powiatowej Policji w Iławie w debacie udział wzięli: Komendant Powiatowy Policji w Iławie mł. insp. Robert Mikusik, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Iławie nad. Rafał Żubertowski, Naczelnik Wydziału Ruchu podinsp. Sławomir Kołpacki,  Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie kom. Marcin Trzeciak, dzielnicowy miasta Iława st. asp. Rafał Żurawski oraz oficer prasowy iławskiej jednostki asp. Joanna Kwiatkowska.
Uczestników debaty przywitała Pani Dyrektor Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r.. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Iławie zapoznał uczestników z założeniami debaty i przedstawił prelegentów. Rolę ekspertów w poszczególnych tematach poruszanych podczas spotkania pełnili: Naczelnik Wydziału Ruchu podinsp. Sławomir Kołpacki,  Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie kom. Marcin Trzeciak, dzielnicowy miasta Iława st. asp. Rafał Żurawski oraz oficer prasowy iławskiej jednostki asp. Joanna Kwiatkowska

Spotkanie rozpoczął podinsp. Sławomir Kołpacki, który uczestnikom spotkania przybliżył temat debaty informując jednocześnie, że uczniowie szkół średnich to młodzież, która  często ma już swoje pierwsze uprawnienia bądź jest w trakcie kursu na prawo jazdy. Dodatkowo część uczniów codziennie dojeżdża lub przychodzi  do szkoły także z okolicznych miejscowości.  Następnie asp. Joanna Kwiatkowska omówiła założenia Krajowej Mapy Zagrożeń i  zaprezentowała jak wygląda strona internetowa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także  w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Najczęściej zaznaczanym zagrożeniem jest m. in. przekroczenia prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie. Policjantka podkreślała, że ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.
Wykorzystując specjalnie przygotowaną na to spotkanie prezentację, podinsp. Sławomir Kołpacki omówił stan bezpieczeństwa na drogach powiatu iławskiego dodając, że 22,7 % zdarzeń drogowych powodują kierowcy w wieku 18-24 lata. Następnie oficer prasowy zaprezentowała wybrane przykłady zdarzeń drogowych spowodowanych przez młodych kierowców dodając, jakie były ich przyczyny i jak można uniknąć takich zdarzeń. Omówiła jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Podała liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często jazda niezgodnie z podstawowymi zasadami ruchu drogowego oraz na tzw. „podwójnym gazie” czy pod wpływem narkotyków  prowadzi do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.
Policjantka apelowała również o to, by każdy pieszy, także ten przemieszczający się w terenie zabudowanym nosił element odblaskowy. O zmroku pieszy z takim elementem widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku zaledwie z 30-40 m.
Polskie prawo mówi o tym, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik ruchu może zostać ukarany mandatem.
Następnie funkcjonariusz Zakładu Karnego kpt. Magdalena Socha, która jest rzecznikiem prasowym iławskiej jednostki, a zarazem psychologiem, dyskutowała  z młodzieżą o czynnikach mających wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutkach. Omówiła psychologiczne tło konsekwencji wskazanych zdarzeń, które miało na celu wzbudzić refleksje, a w konsekwencji wyobraźnię, tak często, jak się okazuje brakującej sprawcom wypadków drogowych. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem — zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.
Należy dodać, że w iławskim więzieniu wśród 1200 osadzonych ponad 10 % to osoby,  które pomimo wcześniej spożytego alkoholu czy zażytych środków odurzających zdecydowały się kierować pojazdem i teraz odbywają karę pozbawienia wolności.
Jak wynika z zebranych w trakcie debaty opinii i prowadzonej dyskusji zaprezentowana tematyka wzbudziła duże zainteresowanie.
Jak podsumował mł. insp. Robert Mikusik - duże zainteresowanie uczestników spotkania w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań. Dodał, że temat spotkania  wynikał z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w powiecie iławskim, a w szczególności rosnącego udziału młodych kierowców w statystykach zdarzeń drogowych.
Następnie, każdy z uczestników spotkania wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.
Obecni, pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z Policją oraz zaangażowanie iławskich funkcjonariuszy w zapewnienie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i gminy.

(jk/rj)

  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
  • Uczestnicy debaty
Powrót na górę strony