Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odizolowali nietrzeźwego sprawcę przemocy domowej

Do policyjnego aresztu trafił nietrzeźwy awanturnik. Mieszkaniec gminy Ostróda od dłuższego czasu nadużywał alkoholu, niepokoił domowników oraz zakłócał ich spokój. Policjanci wszczęli procedurę Niebieskiej karty.

Wczoraj oficer dyżurny ostródzkiej komendy otrzymał zgłoszenie o awanturze domowej. Tym razem sprawa dotyczyła rodziny zamieszkałej na terenie gminy Ostróda. Policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres i zastali nietrzeźwego awanturnika. Pomocy potrzebowała wystraszona kobieta, która razem z 3 dzieci zamknęła się w pokoju. 26-latek w obecności funkcjonariuszy nadal był agresywny i nie reagował na polecenia wydawane przez policjantów. Tak samo miał się zachowywać wobec swojej partnerki. Mężczyzna od jakiegoś czasu nadużywał alkoholu, niepokoił domowników, wszczynał awantury i zakłócał ich spokój, a kobietę poniżał, wyzywał i groził jej.  W związku z tym 26-latek został zatrzymany w policyjnej celi, a rodzina została objęta procedurą Niebieskiej karty.

Telefon na policję w momencie gdy czujesz się zagrożony może być pierwszym krokiem, aby zmienić sytuację w domu. Policja ma zapewnić bezpieczeństwo. W przypadku nawet podejrzenia stosowania przemocy policjanci mogą założyć Niebieską kartę. Pamiętać jednak należy, że procedura ta może zostać zainicjowana również przez przedstawiciela pomocy społecznej (pracownika socjalnego), komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty (pedagoga szkolnego) czy służby zdrowia (lekarza).

Niebieska karta trafia do właściwego rejonowo zespołu interdyscyplinarnego i jest podstawową informacją dla służb i opieki społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy. W ramach działania zespołu interdyscyplinarnego zostaje powołana grupa robocza, która ma opracować strategię rozwiązania problemu przemocy w rodzinie. Strategia ta obejmuje zarówno osoby doznające przemocy, jak i sprawców przemocy domowej oraz dzieci jeżeli w takiej rodzinie występują. Każda ze służb wchodząca w skład grupy roboczej w związku z wdrożoną w rodzinie procedurą Niebieskiej karty ma określone obowiązki. Policję reprezentuje dzielnicowy rejonu, w której rodzina doznająca przemocy mieszka, a do jego podstawowych zadań należy systematyczne monitorowanie sytuacji w rodzinie i udzielanie pomocy w trakcie kolejnych wizyt.

ak/in

Powrót na górę strony