Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczali miejsca znalezienia niewybuchów pochodzących z okresu II wojny światowej

Policjanci zabezpieczali miejsca znalezienia niewybuchów z okresu II wojny światowej. Funkcjonariusze przypominają, że gdy znajdziemy taki przedmiot nie wolno go dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy.

Węgorzewo:

W sobotę (11.05.2019) oficer dyżurny z węgorzewskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu. Na miejsce został skierowany patrol wraz z policyjnym pirotechnikiem. Jak się okazało, mieszkaniec gminy Węgorzewo, podczas prac porządkowych na polu natknął się na niewybuch. O swoim spostrzeżeniu powiadomił Policję. Według pirotechnika jest to pocisk artyleryjski o długości ok. 30 cm pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce odnalezionego niewybuchu do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Giżycku, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Bartoszyce:

Ich lokalizacja i ilość nie jest znana, najczęściej odnajdywane są w trakcie prac polowych. Ważne, aby zawsze w kontakcie z niewybuchem zachować szczególną ostrożność, bo choć stare, nadal są bardzo niebezpieczne. 5 pocisków artyleryjskich odnalezionych na polu uprawnym w gminie Sępopol trafiło na poligon, gdzie zostały zdetonowane w kontrolowanych warunkach. W czwartek, 9 maja br., policjanci z Posterunku Policji w Sępopolu zostali skierowani na miejsce odnalezienia niewybuchu. W zgłoszeniu informowano o jednym tego typu znalezisku. Policjanci odnaleźli tam kolejne 4 pociski artyleryjskie. Jeszcze tego samego dnia po 5 niewybuchów przyjechał patrol saperski z Braniewa.

Iława:

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o znalezieniu przedmiotu przypominającego swym wyglądem niewybuch. Zgłaszający dodał, że leży on koło jednego z bloków w Iławie. Został on wykopany podczas prac zimnych koparką. Na miejsce przyjechał policjant z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Iławie, który oświadczył, że jest to granat haubiczny kal. 122 mm, mocno skorodowany. Przedmiot ten najprawdopodobniej pochodzi z czasów II wojny światowej. Ze względu na to, że bomba została ujawniona w okolicach bloku mieszkalnego został powołany sztab kryzysowy, który zadecydował, że na czas wydobycia bomby przez saperów z JW z Lidzbarka Warmińskiego budynek będzie nieczynny. Ewakuowano mieszkańców z 11 mieszkań. Policjanci, do momentu zabrania niewybuchu zabezpieczali miejsce znalezienie pocisku. Niebezpieczne znalezisko w najbliższym czasie zostanie zneutralizowane na poligonie.

Przypominamy !!!

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policje bądź inne służby.

(af/mk/jk)

  • Zabezpieczony niewybuch.
  • Niewybuch znaleziony podczas prac ziemnych.
Powrót na górę strony