Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: O cyberzagrożeniach z uczniami podstawówki rozmawiały działdowskie policjantki

O cyberzagrożeniach, nieumiejętnym korzystaniu z Internetu, udostępnianiu swoich danych, ochronie rodzicielskiej i niepokojących sytuacjach z jakimi mogą spotkać się korzystający z przestrzeni wirtualnej z uczniami klas IV i V-tych szkoły podstawowej rozmawiały policjantki z Działdowa. Dzieci dowiedziały się również czego nie należy robić, by nie wpaść w konflikt z prawem.

Uczniowie klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie uczestniczyły w zajęciach dotyczących cyberzagrożeń i odpowiedzialności osób nieletnich za popełniane czyny karalne. Zajęcia przeprowadziły policjantki z miejscowej komendy na zaproszenie dyrekcji placówki. Podczas trwających dwa dni spotkań, funkcjonariuszki przekazały dzieciom wiedzę na temat właściwych, zgodnych z prawem zachowań i konsekwencji prawnych osób nieletnich popełniających czyny karalne. Policjantka ds. nieletnich i patologii omówiła najczęściej popełniane czyny niedozwolone przez dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 roku życia, jak również uświadomiła uczestnikom pogadanek jakiego rodzaju środki wychowawcze stosuje sąd wobec osób nieletnich. Następnie policjantka zajmująca się m.in. profilaktyką przedstawiła filmiki profilaktyczno-edukacyjne związane z niewłaściwymi zachowaniami osób korzystających z Internetu, w tym m.in. obejmujących sytuacje związane z nagrywaniem filmików, robieniem zdjęć i wrzucaniem ich do sieci czy nawiązywaniem znajomości i przyjmowaniem innych osób do grona swoich znajomych na portalach i komunikatorach społecznościowych czy aplikacjach mobilnych typu Facebook, Nasza Klasa, Twitter, WhatsAp, Snapchat itp.

Dzieci obejrzały filmiki „Dobry żart”, „Znajomi, nieznajomi”, „Małe zdjęcia, duży problem”. Za każdym razem sytuacje przedstawione w materiale filmowym zostały omówione przy aktywnym udziale uczniów a następnie do każdego filmiku został wyświetlony ciąg dalszy ze złym i dobrym zakończeniem zaistniałej w filmie sytuacji. Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania i aktywnie włączyli się w dyskusję podając przykłady właściwych reakcji w sytuacjach zagrożenia wraz z uzasadnieniem.

Policjantki zaapelowały do uczestników pogadanek o reagowanie, jeśli są świadkami lub uczestnikami jakiejś niepokojącej sytuacji i o informowaniu o nich osób dorosłych, rodziców, nauczycieli, innych, którzy udzielą im pomocy, a w sytuacji wymagającej dodatkowego działania zgłoszą sprawę do właściwych instytucji i zaprzestaną ewentualnej dalszej przemocy.

Dzieci otrzymały również informację na temat działania strony internetowej i infolinii helpline dostępnej pod numerem 0 800 100 100, gdzie można zwracać się o pomoc, jeśli spotkała nas niepokojąca, trudna sytuacja podczas korzystania z komputera i Internetu.

Policjantki zwróciły uwagę na zalety i możliwości jakie daje użytkownikom sieci posiadanie Internetu przestrzegając jednak przed nieumiejętnym korzystaniem z tego narzędzia i uświadamiając o zagrożeniach jakie niesie ono ze sobą.

(jn/rj)

 

 

  • Policjantki rozmawiają z dziećmi o cyberzagrożeniach.
  • Policjantki rozmawiają z dziećmi o cyberzagrożeniach.
  • Policjantki rozmawiają z dziećmi o cyberzagrożeniach.
Powrót na górę strony