Region: W trosce o bezpieczne ferie na Warmii i Mazurach
Dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów zimowym priorytetem. Zagrożeń, z którymi mogą zatknąć się odpoczywający uczniowie jest wiele. Czyhają one na nich nie tylko w miejscach zorganizowanego wypoczynku, ale także w ich najbliższym otoczeniu. Dlatego policjanci jeszcze przed feriami rozpoczęli spotkania z dziećmi i ich opiekunami, by w trakcie rozmów uświadomić im na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać, by czas ferii minął spokojnie, radośnie i bezpiecznie. Spotkania te będą kontynuowane także w czasie ferii w miejscach zorganizowanego wypoczynku.
Elbląg
Policjanci z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii KMP w Elblagu realizując plan "Bezpieczne Ferie 2019", odwiedzali kolejne elbląskie zimowiska i półzimowiska. Z dziećmi spotykali się na projekcjach filmów w Multikinie jak również w szkołach gdzie organizowane są zimowiska. Policjanci sprawdzali organizację zimowisk na terenie Elbląga pod katem legalności funkcjonowania takiego wypoczynku oraz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Ponadto podczas każdej takiej wizyty prowadzili prelekcje na temat zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w trakcie zabaw na świeżym powietrzu. Innym ważnym tematem były rozmowy o bezpieczeństwie na drodze. Z dziećmi spotkała się asp. Agnieszka Kudosz z Wydziału Ruchu Drogowego, która tłumaczyła jak najlepiej wybierać miejsca do zabawy, by nie były one niebezpieczne. Mówiono o noszeniu odblasków oraz o pracy policjantów na drodze.
Bartoszyce
Policjanci z powiatu bartoszyckiego jeszcze przed feriami spędzili wiele czasu na rozmowach o bezpieczeństwie w czasie ferii. Policjanci rozmawiali z dziećmi, młodzieżą, ale też z ich rodzicami i opiekunami. O tym, że warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego placówki edukacyjne bardzo chętnie goszczą policjantów, a dzięki temu funkcjonariusze, ze swoim przekazem, mogą dotrzeć do dużego grona odbiorców. Policjanci mówią m.in. jak unikać zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej zabawy na śniegu i lodzie. Przestrzegali przed wchodzeniem na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach, mówili, że nie można rzucać śnieżkami w jadące samochody, bo może się to skończyć wypadkiem. Przestrzegali przed zjeżdżaniem sankami ze zbocza wprost na ulicę i podczepianie sanek do samochodów. W czasie ferii, dzieci będą więcej czasu spędzać w domu korzystając z Internetu. Policjanci ostrzegali przed nawiązywaniem ryzykownych znajomości w sieci, przekazywaniem swoich danych osobowych, czy zdjęć ze swoim wizerunkiem. Starsi uczniowie dowiedzieli się o odpowiedzialności karnej za nieodpowiednie zachowanie oraz o tym jakie zachowanie jest przejawem demoralizacji. Policjanci przestrzegali młodzież przed zażywaniem narkotyków i innych niedozwolonych substancji. Na spotkaniach z rodzicami i opiekunami dzieci, policjanci przypominali o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mówili o konieczności przygotowania auta do podróży i o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz o tym, że nie można urządzać kuligu ciągnąc sanki podczepione do auta. Policjanci prowadzą także działania prewencyjne pod nazwą „Dojedzmy bezpiecznie do celu”. Mające one na celu zwrócenie uwagi kierującym na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, które zwłaszcza w ostatnich dniach są trudne), stan techniczny pojazdów, bezpieczeństwo pasażerów, swój stan psychofizyczny i koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu. Funkcjonariusze z drogówki w całym kraju od poniedziałku 14 stycznia prowadzą działania kontrolno – prewencyjne „BEZPIECZNE FERIE”. Policjanci kontrolują m.in. prędkość podróżujących, sprawdzają trzeźwość kierujących i sposób przewożenia dzieci.
Rodziców i opiekunów zachęcamy, aby planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu jest sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi odpowiednio wcześniej poprosić o policyjną kontrolę. W powiecie bartoszyckim najprościej można to zrobić dzwoniąc do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach pod numer telefonu 89 762 82 46 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 15:30) lub całodobowo pod nr 89 762 82 00. Miejscem wyznaczonym do kontroli autobusu w Bartoszycach jest parking przy ul. Turkowskiego.
Działdowo
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Działdowa w ciągu ostatnich dni gościli w budynku Komendy Powiatowej Policji w Działdowie w ramach „Otwartych Jednostek Policji”. Młodzież z klas siódmych uczestniczyła w spotkaniach z policjantkami chcąc dowiedzieć się m.in. jak zostać policjantem. Podczas spotkań policjantka ds. nieletnich rozmawiała z uczestnikami o odpowiedzialności osób nieletnich za swoje czyny i konsekwencjach prawnych nieodpowiedniego zachowania. W odniesieniu do zbliżających się ferii zimowych policjantki apelowały do młodzieży o rozsądek i umiejętne korzystanie z czasu wolnego, zwracanie uwagi na bezpieczeństwo własne i innych podczas zabaw na śniegu i w domu oraz o właściwe zachowanie na drodze i noszenie odblasków w celu poprawy własnej widoczności i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Policjantki poinformowały również o trwających akcjach „Bezpieczne ferie”, „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” i „Dojedźmy bezpiecznie do celu”.
W związku ze zbliżającym się okresem wypoczynku zimowego policjanci z KPP w Działdowie, KP w Lidzbarku i PP w Rybnie prowadzą działania edukacyjno-informacyjne w szkołach całego powiatu. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą funkcjonariusze przypominają o bezpieczeństwie na wodzie, w tym właściwym korzystaniu ze sztucznych lodowisk, bezpieczeństwie na stoku i bezpieczeństwie w czasie ferii. Policjanci zwracają uwagę na stosowanie się do przepisów ruchu drogowego w ramach działań „dojedźmy bezpiecznie do celu”, o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy i elementów odblaskowych przez pieszych. W trosce o właściwe spędzanie wolnego czasu policjanci uczulają uczestników spotkań na zagrożenia płynące z sieci i Internetu, podczas spotkań z nieznajomymi czy podczas spotkań o charakterze rozrywkowo-tanecznym. Jednym z tematów pogadanek jest również odpowiedzialność osób nieletnich za popełniane czyny karalne oraz niebezpieczeństwa związane z narkotykami i dopalaczami.
Ełk
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii to priorytet działań policjantów. Nieodzownym elementem tych działań jest nie tylko edukacja dzieci i młodzieży, ale również ich rodziców. Szczególnie w zakresie zagrożeń wynikających z zażywania środków odurzających oraz zagrożeń związanych z Internetem. Zagadnienia te były tematem spotkań policjantów, pracowników sanepidu, nauczycieli i rodziców w Szkole Podstawowej nr 3 w Ełku oraz Szkole Podstawowej w Sypitkach. Narkotyki, dopalacze to z zagrożenia, z którym na co dzień może zetknąć się współczesny młody człowiek. Szczególnie w ferie, które sprzyjają zawieraniu nowych znajomości, nastolatek może znaleźć się w sytuacji, w której będzie częstowany narkotykami lub dopalaczami. Dlatego policjantka mówiła rodzicom, o tym, jak wyglądają narkotyki, jak rozpoznać symptomy zażywania środków odurzających, na co zwrócić uwagę, gdzie uzyskać pomoc i wsparcie oraz co grozi za posiadanie narkotyków. Policjantka podkreślała również, że rodzice powinni być świadomi także zagrożeń płynących z Internetu, szczególnie tych związanych z cyberprzemocą, hejtem i mową nienawiści. Zwróciła również uwagę na niebezpieczne treści w Internecie, zagrożenia prywatności oaz udzieliła wskazówek, jak chronić się przed tego typu zagrożeniami. Zimowe szaleństwo to także liczne upadki, kontuzje i złamania. Jak udzielać skutecznej pomocy ofiarom takich wypadków najmłodszych uczyli policjanci, którzy zorganizowali warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej w Szkole Podstawowej w Rożyńsku Wielkim i Wiśniowie Ełckim. Te niecodzienne lekcje przygotował i przeprowadził policjant z ełckiej komendy będący wykwalifikowanym ratownikiem medycznym z czynnym udziałem dzielnicowych z Prostek. Policjanci przypomnieli najmłodszym zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku oraz przybliżyli zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się jak unieruchomić złamaną lub zwichniętą kończynę, a także jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód. Podczas interaktywnych zajęć z użyciem fantoma dzieci mogły ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, między innymi resuscytację krążeniowo – oddechową. W ten sposób najmłodsi oswajali się z podstawowymi czynnościami ratującymi życie i kształtowały w sobie właściwe nawyki, dzięki czemu pierwsza pomoc staje się czymś naturalnym.
Niecodzienne zajęcia w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Ęłckiej zorganizował dzielnicowy asp. szt. Artur Milewski. Policjant wspólnie z wielokrotnym medalistą sztuk walki m.in. Viet Vo Dao, Adamem Jankowskim, również policjantem, przeprowadzili pokazy sztuk walki i samoobrony. Uczniowie mogli usłyszeć jak wygląda trening, poznać zasady rywalizacji sportowej i ogólną charakterystykę samego sportu. Mogli również spróbować swych sił w sztukach walki i zmierzyć się z mistrzem. Wszytko po to, by zarazić dzieci pasją do sportu i w ten sposób oderwać jej od komputerów i telefonów komórkowych. Zajęcia były również okazją by promować zdrowy styl życia wolny od uzależnień, bez alkoholu i narkotyków. Dzielnicowy przypomniał najmłodszym także zasady bezpieczeństwa, szczególną uwagę zwracając na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz w czasie zimowego wypoczynku.
Gołdap
Jak każdego roku, tak i w tym gołdapscy policjanci przygotowali się do działań „Bezpieczne ferie”. W tygodniu poprzedzającym przerwę międzysemestralną spotykali się z dziećmi i młodzieżą w ramach działań „Bezpieczne Ferie 2019”. Funkcjonariusze w przedszkolach, szkołach podstawowych, liceach oraz szkołach zawodowych na terenie całego powiatu przypominali dzieciom i uczniom ogólne zasady bezpieczeństwa oraz sposoby unikania ewentualnych zagrożeń podczas ferii zimowych.
Już za dwa dni zabrzmi ostatni dzwonek. Dzieci oraz młodzież z całego powiatu iławskiego rozpoczną upragnione ferie zimowe. W związku z tym policjanci spotkają się z dziećmi i młodzieżą przypominając o zagrożeniach, które czyhają na nich podczas zabawy na śniegu i lodzie. Funkcjonariusze omawiali z dziećmi dlaczego zjeżdżanie na sankach i nartach ze wzniesień położnych w pobliżu akwenów lub dróg jest bardzo niebezpieczne. Informowali również, że wchodzenie i ślizganie się po lodzie naturalnych akwenów jest bardzo niebezpieczne. Niebezpieczne jest również rzucanie śnieżkami w jadące samochody. Śniegowa kula może wybić szybę lub przestraszyć kierowcę, który w następstwie może wykonać niewłaściwy manewr i spowodować wypadek. Funkcjonariusze dodali, że na terenie powiatu iławskiego w 2017 roku odnotowali kilka takich przypadków. Ferie zimowe to przede wszystkim czas radości i zabawy. Aby minęły one szczęśliwie i bez przykrych „niespodzianek”, rodzice oraz opiekunowie muszą również zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Co ważne nasze działania nie kończą się wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole. Policjanci także przez całe ferie będą dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
Co roku policjanci podczas działań „Bezpieczne ferie” spotkają się z dziećmi i młodzieżą, która bierze udział w zimowiskach. Iławscy funkcjonariusze przeprowadzający takie spotkanie, oprócz rozmów z dziećmi i młodzieżą, przypomnieli również ich opiekunom, że według Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zabrania kierującemu m.in. „ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”. Oznacza to, że nie wolno organizować kuligów ciągniętych przez samochód na drogach publicznych, drogach oznaczonych znakami strefach ruchu oraz w strefach zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że także część dróg polnych ma status dróg publicznych. Kuligi mogą być organizowane tylko z udziałem odpowiednio do tego przygotowanych koni i z dala od dróg publicznych. Należy pamiętać, że ferie zimowe to przede wszystkim czas odpoczynku, wolności i zabawy, podczas którego każdy z nas musi stosować się również do zasad bezpieczeństwa. Każdy uczestnik spotkania z policjantami otrzymał kieszonkowe kalendarze przypominające o bezpiecznej jeździe samochodem oraz elementy odblaskowe.
W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie uczestniczyli w spotkaniach z wychowankami Szkół Podstawowych w Reszlu i Drogoszach. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady, których powinny przestrzegać podczas nadchodzącego wypoczynku. Wśród nich znalazły się przestrogi, aby nie wchodzić na lód zamarzniętych jezior, stawów, jak również nie zjeżdżać na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach czy rzekach, gdyż możemy wpaść pod koła samochodu czy też pod ciężarem naszego ciała lód może się załamać. Przestrzegano, aby nie rzucać śnieżkami w przejeżdżające samochody. Taka śnieżka może wystraszyć kierowcę, czy też wybić szybę w samochodzie, co może być powodem wypadku. Przypomniano najmłodszym jak zachowywać się podczas pobytu w domu i poza nim bez opieki rodziców. Jednym z wielu tematów pogadanki była również odpowiedzialność osób nieletnich za popełniane czyny karalne oraz niebezpieczeństwa związane z narkotykami i dopalaczami. Na zakończenie spotkania dzieci powtórzyły zasady bezpieczeństwa oraz obiecały, że zawsze będą mówić opiekunom o miejscu gdzie przebywają. Pamiętajmy, że to właśnie rodzice oraz opiekunowie muszą również zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci.
W pierwszy dzień ferii (21.01.2019) kętrzyńską komendę policji odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kętrzynie, które tegoroczne ferie zimowe spędzają na półzimowisku. Maluchy dowiedziały się na czym polega praca policjanta. Zobaczyły sprzęt, jakim dysponują funkcjonariusze. Nie zabrakło również atrakcji związanej z pobieraniem od małych gości odcisków palców. W trakcie wizyty policjanci zaznaczyli, że ferie zimowe to dla dzieci czas zabaw i wypoczynku, jednak aby po ich zakończeniu wszyscy mogli wrócić do szkoły szczęśliwi i wypoczęci, należy pamiętać o dbaniu o własne bezpieczeństwo, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów jak i podczas spędzania ferii w miejscu zamieszkania. Najmłodsi przestrzegani byli przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne i zjeżdżaniem z górek w pobliżu drogi Zwracano uczniom uwagę na zasady prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym, w szczególności na konieczność posiadania elementów odblaskowych. Przypomniano numery alarmowe i sposoby wzywania pomocy oraz jak zachować się w stosunku do osób nieznajomych. Na zakończenie wizyty maluchy otrzymały od policjantów kamizelki odblaskowe, aby były bardziej widoczne na drodze.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Kętrzyna w ciągu ostatnich dni kolejny raz gościli w budynku Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w ramach „Otwartych Jednostek Policji”. Dzieci uczestniczyły w spotkaniach z policjantkami chcąc dowiedzieć się m.in. jak być bezpiecznym w okresie ferii zimowym. Podczas tych wizyt funkcjonariusze apelowali do dzieci o rozsądek i umiejętne korzystanie z czasu wolnego, zwracanie uwagi na bezpieczeństwo własne i innych podczas zabaw na śniegu i w domu oraz o właściwe zachowanie na drodze i noszenie odblasków w celu poprawy własnej widoczności i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Po raz kolejny mundurowi na zakończenie spotkania wręczyli uczestnikom półkolonii kamizelki odblaskowe w trosce o ich bezpieczeństwo.
Lidzbarscy policjanci od kilku dni spotykają się z dziećmi i młodzieżą. Cel? Bezpieczne ferie, które w tym roku dla naszego województwa rozpoczynają się 21 stycznia. Policjanci odwiedzają placówki edukacyjne, by porozmawiać z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw. Bez względu na wiek uczniowie licznie uczestniczą w pogadankach, dzięki którym zdobywają wiedzę jak unikać niebezpieczeństw. W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2019” lidzbarscy policjanci spotykają się z uczniami przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych. Podczas wizyt mundurowi rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz radzą, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu lub lodzie, podczas pobytu na zimowisku czy w domu. Ważnym elementem spotkania jest także zawsze temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach. W poniedziałek (14.01.2019) uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 odwiedziła sierż. szt. Katarzyna Chomej, która przypominała najmłodszym, jakie formy zabawy na świeżym powietrzu mogą przynieść wiele radości bez wyrządzenia sobie lub innym krzywdy. Policjantka informowała, jak należy zachowywać się w pobliżu ulic o zwiększonym natężeniu ruchu i nad zamarzniętym akwenem. Natomiast 15.01.2019 roku policjanci lidzbarskiej komendy asp.szt. Maciej Zieliński, asp. szt. Mariusz Brończyk, sierż. szt. Katarzyna Chomej i sierż. szt. Rafał Kozłowski spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Kiwitach. Uczniowie biorący czynny udział w spotkaniach z policjantami chętnie odpowiadają na zadawane pytania i – jak się okazuje – dysponują dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nawet podczas zimowego odpoczynku możemy czynnie wpłynąć na bezpieczeństwo wokół nas. Wystarczy skorzystać z aktywnej aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępnej na stronie internetowej lidzbarskiej Policji.
W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2019” 16 stycznia br. lidzbarscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami lidzbarskiej Straży Pożarnej na Jeziorze Wielochowskim zorganizowali pokaz ratownictwa lodowego.
Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku Warmińskim miała okazję do obejrzenia ratownictwa podczas groźnych wypadków, do których może dojść na zamarzniętych akwenach wodnych. Uczestnicy pokazu przyglądając się strażakowi, który wskakiwał kilkukrotnie do wody przy minusowej temperaturze, przekonali się jak niebezpieczna może być zabawa na zamarzniętej tafli akwenu. Strażacy przedstawili sposoby wydostania się z przerębli. W pierwszej kolejności instruowali jak wydostać się z wody bez użycia żadnych przedmiotów, a następnie pokazali o ile łatwiejsze jest wydostanie się z przerębli przy wykorzystaniu kolców lodowych. Funkcjonariusze prezentowali sposoby ratowania osób z wykorzystaniem deski lodowej.
Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności.
Na zakończenie mundurowi w ramach działań „Bezpieczne Ferie 2019” mówili zgromadzonym o niebezpieczeństwach wynikających z wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne i podkreślali, że tylko sztuczne lodowisko może zapewnić nam optymalne bezpieczeństwo.
Nidziccy policjanci od lat włączają się do ogólnopolskich działań prewencyjnych „Bezpieczne ferie”. To intensywny okres pracy dla policjantów odwiedzających dzieci i młodzież w szkołach, przedszkolach, a także dla funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem na drogach. Policjanci rozmawiają z dziećmi w szkołach o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przypominają im o niebezpieczeństwach z jakimi mogą się spotkać podczas zabaw na śniegu, uczą jak postępować w sytuacjach zagrażających ich życiu bądź zdrowiu, oraz sprawdzają znajomość numerów alarmowych. Oprócz działań profilaktycznych funkcjonariusze prowadzą również wzmożone działania kontrolno – prewencje. Będzie można zaobserwować na drogach zwiększoną liczbę kontroli trzeźwości kierujących oraz stanu technicznego pojazdów. Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Podczas kontroli sprawdzany będzie przez funkcjonariuszy stan techniczny autokarów, busów, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostaną zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać miejsca zbiorowego wypoczynku dzieci, a także doraźnym kontrolom zostaną poddani wychowawcy, którym powierzyliśmy pod opiekę swoje dziećmi.
W ramach działań „Bezpieczne Ferie 2019” nowomiejscy policjanci spotykają się z uczniami przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas wizyt mundurowi rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku oraz radzą jak unikać niebezpiecznych sytuacji w trakcie zabaw na śniegu lub lodzie, podczas pobytu na zimowisku czy w domu. Ważnym elementem spotkania jest także temat przestrzegania zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na wierzchnich ubraniach.
Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczą w spotkaniach, chętnie udzielając odpowiedzi na zadawane przez gości pytania. Uczestnicy prelekcji obiecali przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na koniec spotkań policjanci zawsze życzą miłego i bezpiecznego, zimowego wypoczynku.
W trakcie ferii zimowych istotne jest to, by rodzice zainteresowali się warunkami bezpiecznego wypoczynku dzieci nie tylko tych pozostających w domu ale także tych wyjeżdżających na wypoczynek. Nowomiejscy policjanci realizują w tym okresie działania "Dojedź(MY) bezpiecznie do celu" i „Bezpieczny PAS(ażer)” kontrolując pojazdy przewożące dzieci na wypoczynek zimowy. Działania policjantów skoncentrowane są przede wszystkim na bezpieczeństwie przewożenia dzieci i młodzieży, a polegają miedzy innymi na prowadzeniu wzmożonych kontroli autokarów i samochodów. W ramach sprawdzeń policjanci ruchu drogowego zwracają szczególną uwagę, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio pasami bezpieczeństwa lub znajdują się w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących. Zwracana jest również uwaga, czy transportowany ładunek, np. bagaże, sprzęt narciarski, przewożone są w sposób niezagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie prowadzone są kontrole stanu trzeźwości i prędkości prowadzonych pojazdów. które mają na celu policjanci podczas takiej kontroli sprawdzą trzeźwość kierowcy, wymagane dokumenty oraz stan techniczny i wyposażenie pojazdu. Funkcjonariuszy należy wezwać w każdym przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Od początku trwania ferii nowomiejscy policjanci skontrolowali już 14 autokarów przewożących dzieci na wypoczynek. Nie stwierdzili przy tym żadnych nieprawidłowości. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych jest priorytetem dla policjantów ruchu drogowego.
Olecko
Już w okresie poprzedzającym zimowy wypoczynek w oleckich szkołach prowadzone były spotkania policjantów z gronem pedagogicznym oraz uczniami. Funkcjonariusze podczas rozmów profilaktycznych przestrzegali i przypominali o potencjalnych zagrożeniach na jakie narażone są dzieci podczas ferii oraz sposobach ich przeciwdziałania. W czasie trwania ferii policjanci wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej będą również kontrolować placówki, gdzie zorganizowano kolonie i obozy dla dzieci. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych wyjeżdżających na zimowy wypoczynek policjanci ruchu drogowego będą prowadzić wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwrócą na trzeźwość kierujących oraz stan techniczny pojazdów.
Dzielnicowy miasta Szczytno - asp. szt. Dariusz Berendt na początku zeszłego tygodnia odwiedził przedszkole „Promyk” w Szczytnie, gdzie spotkał się z przedszkolakami. Wspólnie rozmawiali o bezpieczeństwie podczas zabaw na śniegu, ale nie tylko. Został też poruszony temat bezpieczeństwa w szkole, w domu, na podwórku i podczas poruszania się w ruchu drogowym. Nie zabrało również ostrzeżeń i konsekwencji jakie mogą wyniknąć podczas zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych. W środę (16.01.2019 r. ) przedszkolaki z przedszkola „Pod Topolą” w Szczytnie odwiedzili szczycieńską jednostkę policji. Podczas tego spotkania również poruszony został temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zabaw na śniegu podczas tegorocznych ferii zimowych. Największą atrakcją podczas spotkania okazał się radiowóz ruchu drogowego oraz włączone sygnały świetlne i dźwiękowe. Nie zabrakło również wizyty w Przyjaznym Pokoju Przesłuchań, który dzieciom bardzo się spodobał z uwagi na….. znajdujące się tam zabawki oraz wystrój przypominający im pomieszczenie z ich przedszkola. Podczas spotkania, policjantów mile zaskoczyła znajomość przez dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa w szczególności znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i konieczność używania elementów odblaskowych. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wręczenie dzieciom odblasków, które obiecały nosić przypięte do kurtek.
Węgorzewo
Jak co roku funkcjonariusze węgorzewskiej komendy odwiedzają dzieci i młodzież w szkołach, w związku z nadchodzącymi feriami zimowymi. Uczestnicy z wielkim skupieniem słuchają i biorą czynny udział w licznych spotkaniach. Podczas rozmów z dziećmi i młodzieżą policjanci omawiają zagadnienia dotyczące bezpiecznych zachowań w okresie ferii zimowym. W szczególności zwracają uwagę na zabawy śniegiem, na lodowisku, a także podczas kuligu.
Policjanci poruszają również tematykę związaną z prawidłowym zachowaniem w życiu codziennym. Ponadto zwracają uwagę na poruszanie się bezpiecznie po drogach i chodnikach.
Młodzież i dzieci w czasie spotkań wykazują się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i chętnie odpowiadają na pytania policjantów. Uczestnicy spotkań oświadczyli, że będą przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, aby tegoroczne ferie zimowe były bezpieczne i mile wspominane.
Po raz kolejny mundurowi podkreślają również jak ważne dla bezpieczeństwa jest noszenie odblasków, zachęcając do ich używania także w obszarze zabudowanym.
W ramach działań prewencyjnych „Bezpieczne ferie 2019” dzielnicowy wraz z strażakiem i przedstawicielem sanepidu udali się na spotkanie z uczestnikami zimowisk w Węgielsztynie i Perłach. W trakcie spotkania funkcjonariusze przedstawili dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabawy zimowej oraz poruszania się po drogą. Starszym przedstawiono konsekwencje wynikające z naruszania norm prawa i współżycia społecznego oraz przykłady takich zachowań. Mundurowi przypomnieli zebranym numery alarmowe do służb ratunkowych oraz zasady przekazywania informacji, w przypadku, gdy dojdzie do zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu.
W ramach działań „ Bezpieczne ferie 2019” w gimnazjum w Olsztynku odbyły się zajęcia z samoobrony, skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Poprowadził je funkcjonariusz na co dzień pełniący służbę, jako dzielnicowy. Celem treningu było nauczenie podstawowych zasad i chwytów pozwalających odeprzeć atak napastnika, zapewniając dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa. Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe.
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych mrągowscy policjanci ruchu drogowego kontrolowali autobusy wiozące dzieci i młodzież na wypoczynek. Podczas kontroli policjanci sprawdzali stan techniczny autobusów, zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców oraz ich uprawnienia. Na szczęście nie było żadnych uwag co do sprawności autokarów, a ich kierowcy byli trzeźwi.
Mrągowscy policjanci patrolowali również wszystkie miejsca, gdzie mogą przebywać dzieci i młodzież, a więc rejon parków, skwerów czy dzikie lodowiska. Miejsca te policjanci ocenili jako bezpieczne i w ich rejonie nie doszło do żadnych zdarzeń.
Już od początku stycznia czyli przed feriami dzielnicowi wraz policjantkami zajmującymi się profilaktyką przeprowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach, świetlicach i innych ośrodkach na terenie naszego powiatu, na których opowiadali dzieciom o bezpieczeństwie podczas różnych zabaw w domu i na podwórku, o korzystaniu z lodowisk, a nie zamarzniętych jezior, i innych aspektach bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Odwiedzili niemal wszystkie szkoły w swym rejonie. W czasie ferii o bezpieczny wypoczynku rozmawiali z dziećmi, którzy odwiedzili w Gminny Ośrodek Kultury w Sorkwitach i w Pieckach. Policjantów nie zabrakło też podczas zabaw świetlicowych zorganizowanych przez Zespół Szkół nr 4 w Mrągowie. Spotkanie z funkcjonariuszem było również miłym przerywnikiem podczas zabawy zorganizowanej przez Biblioteką Miejską w Mrągowie. Tam wraz z policjantką o bezpieczeństwie na wodzie i lodzie mówili ratownicy z mrągowskiego WOPR-u. Po zajęciach teoretycznych odbyły się zajęcia praktyczne. Tego dnia każdy uczestnik miał możliwość potrenować na fantomie resuscytację. Dodatkowo uczestnicy spotkań podczas drugiego tygodnia ferii otrzymali odblaskowe słoniki na szczęście.
Działania „Bezpieczne ferie 2019” prowadzone będą w okresie od 14 stycznia do 24 lutego 2019r. przez cały okres trwania wypoczynku zimowego na terenie naszego kraju. Policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem osób udających się na wypoczynek zimowy poruszających i przemieszczających się drogami naszego województwa oraz prowadzić kontrole zgłoszonych wcześniej autokarów wyruszających na wyjazdy zorganizowane.
(mk/jn/lm/mk/ab/af/tm/in)