Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Braniewo: Czy psy muszą gryźć?

Policjanci z Braniewa w ramach działań prewencyjnych pn. ,,Czy psy muszą gryźć?’’ spotykają się z najmłodszymi. Czy psy muszą gryźć? Co je pies? Dlaczego psy nie lubią kotów? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi szukają najmłodsi. Przewodnicy psów wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami pokazują dzieciom, jak postępować w przypadku kontaktu z psem. A wszystko dla bezpieczeństwa najmłodszych.

To właśnie najmłodsze dzieci najbardziej narażone są ataki ze strony psów. Dlaczego? Ponieważ są małe, bardziej ufne i nie potrafią rozróżniać pierwszych sygnałów dawanych przez zwierzę przed atakiem. Takich sygnałów, a także jak na nie reagować, przewodnicy psów wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami uczą najmłodszych podczas prewencyjnych spotkań.
Widok policyjnego czworonoga wzbudza zarówno respekt jak i niepohamowaną ciekawość. Dzieci zadają mnóstwo pytań i ze szczególną uwagą wpatrują się w pokaz tresury zwierząt, który pozwala zaobserwować maluchom, jak zmienne może być zachowanie psa, który w jednej chwili patrzy na nas spokojnie, by później szczerząc kły wyrywać się do ataku. Funkcjonariusze uczą także w jaki sposób należy przyjąć pozycję tzw. żółwia. Każdy z maluchów może to przećwiczyć pod czujnym okiem policyjnego przewodnika.


Masz psa? Przeczytaj


Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące obowiązków, jakie musi spełnić jego właściciel.
Do obowiązków właściciela psa  należy właściwa kontrola swojego pupila, jeżeli udaje się z nim w miejsca ogólnie dostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga pozostawiając go bez nadzoru. Jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia jaki nakładana na niego  art. 77 kodeksu wykroczeń - Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady.
Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166 KW - Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Jeśli w wyniku niedopilnowania psa dojdzie do zniszczenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania, wybicie szyby, jak również zagryzienie innego zwierzęcia) – posiadacz, który nie wywiązał się z właściwego trzymania psa poniesie odpowiedzialność karną uzależnioną od wartości wyrządzonej szkody. W przypadku pogryzienia należy liczyć się z odpowiedzialnością karną z art. 157 par. 3 KK - inne, nieumyślne uszkodzenie ciała. Jeśli wysokość zniszczonego lub uszkodzonego mienia nie przekracza kwoty 420 zł – posiadacza spotka odpowiedzialność za wykroczenie z art. 124 kodeksu wykroczeń:
Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.

Powrót na górę strony