Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Przekroczyli prędkość – stracili uprawnienia

Przekraczanie dozwolonej prędkości stanowi wykroczenie i od lat jest główną przyczyną zdarzeń drogowych bardzo często poważnych w skutkach. Szczególnie niebezpiecznie sytuacja może zakończyć się w obszarze zabudowanym. Zgodnie z przepisami, kierowcy który przekroczy dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze uprawnienia do kierowania zostaną zatrzymane na trzy miesiące.

W piątek po godzinie 19.00 na drodze powiatowej w miejscowości Mroczno. Policjanci ruchu drogowego nowomiejskiej komendy policji dokonywali tam pomiaru prędkości pojazdów. Droga ta objęta jest szczególnym nadzorem policjantów drogówki. Jest tam miejsce wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako zagrożone przekraczaniem prędkości przez kierujących. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli peugeota, który jechał z dużą prędkością. Urządzenie pomiarowe wykazało, że w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h auto miało na liczniku 92 km/h.

Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym 22-letnia kobieta ukarana została mandatem oraz 10 punktami karnymi. Na tym jednak nie koniec. Funkcjonariusze drogówki zatrzymali mieszkance gminy Grodziczno także prawo jazdy.

W tym miejscu przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu mieszkańcy naszego regionu mogą rzetelnie i czytelnie zidentyfikować i przedstawić zagrożenia np. dotyczące przekraczania prędkości, a następnie poinformować instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dzięki zgłoszeniom naniesionym na Mapie można odpowiednio zadaniować policjantów. Działania policjantów i ujawniony przypadek rażącego przekroczenia prędkości potwierdziły skuteczność tego narzędzia.

Od początku tego roku nowomiejscy policjanci zatrzymani 14 praw jazdy kierowcom, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Od lat to właśnie przekraczanie prędkości jest główną przyczyną zdarzeń drogowych.

Policjanci giżyckiej drogówki zatrzymali w związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym kierowcę samochodu osobowego marki Opel Astra. Kierowcą, któremu tak się spieszyło był 25-letni mieszkaniec Warszawy. Mężczyzna jechał przez miejscowość Konopki Wielkie gmina Miłki z prędkością 109 km/h. 25-latek na trzy miesiące stracił prawo jazdy. Został również zgodnie z taryfikatorem ukarany mandatem i punktami karnymi.

W sobotę tuż przed godziną 17.00  funkcjonariusze ruchu drogowego z mrągowskiej jednostki policji wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu osobowym bmw. Mężczyzna jechał z prędkością 105 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jaka obowiązuje w miejscowości Kosewo. Tego dnia 18-letni mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego stracił prawo jazdy, które otrzymał w kwietniu tego roku.

Za popełnione wykroczenie dodatkowo otrzymał mandat w wysokości 400 złotych.

Kierowcy w wieku 18-24 lat są w grupie kierowców z najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2017 r. młodzi kierowcy byli sprawcami ponad 5,5 tys. wypadków (prawie 20% wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich ponad 450 osób, a ponad 7 tys. osób zostało rannych. Przyczyną ponad 1/3 wypadków, które spowodowała ta grupa kierowców, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Z kolei na krajowej 16 w miejscowości Kosewo policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowej toyoty, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 27 km/h. Z uwagi na popełnione wykroczenia na mężczyznę nałożono mandat. Ten jednak odmówił jego przyjęcia i zaproponował funkcjonariuszowi 200 złotych „na obiad”.

Funkcjonariusze od razu powiadomili oficera dyżurnego mrągowskiej jednostki o usiłowaniu wręczenia korzyści majątkowej przez kierującego. Mężczyzna jeszcze tego samego dnia został przesłuchany i postawiony mu został zarzut.

Wczoraj przed godziną 20.00 funkcjonariusze ruchu drogowego wydali sygnał do zatrzymania się do kontroli drogowej kierującemu hyundaiem. Mężczyzna jechał z prędkością 103 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h, jaka obowiązuje w obszarze zabudowanym na ulicy Olsztyńskiej w Sorkwitach. Tego dnia kierowca stracił na trzy miesiące prawa jazdy. Za popełnione wykroczenie dodatkowo otrzymał mandat w wysokości 400 złotych.

Policjanci ełckiej drogówki zatrzymali kierującego samochodem osobowym marki Ford Focus 52-letniego mieszkańca Ełku, który w miejscowości Klusy, wyprzedzając kilka pojazdów przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. Co istotne, w miejscu jego niebezpiecznego manewru nie ma chodnika i w tym czasie poboczem szło dwoje dzieci. Policjanci za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h zatrzymali mu prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Mężczyzna próbował przekonać policjantów, że nie mogą zatrzymać mu prawa jazdy, gdyż jest mu ono potrzebne do pracy. Mężczyzna odmówił również przyjęcia mandatu karnego w wysokości 400 zł, gdyż twierdził, że jest to za wysoka kwota.

Aż cztery przypadki przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym odnotowali wczoraj policjanci z elbląskiej drogówki. Trzy z nich (115, 108 i 104 km/h) odnotowano w miejscowości Żurawiec (gm. Markusy). Tam patrol motocyklowy z ruchu drogowego kontrolował prędkość kierowców. Jednak niechlubną rekordzistką okazała się młoda elblążanka, która jechała sportowym mercedesem. Została zatrzymana na ulicy Browarnej w Elblągu. Miała 128 km/h. Tym samym przekroczyła dopuszczalną prędkość o 78 km/h. Odmówiła przyjęcia mandatu, więc policjanci skierowali do sądu wniosek o ukaranie. Wszyscy kierowcy stracili uprawnienia na trzy miesiące.

Po raz kolejny przypominamy, że przekraczanie dozwolonej prędkości, to jedna z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych.

Wykroczenia w ruchu drogowym można także zgłaszać poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wszystkie zgłoszenia policjanci będą skrupulatnie sprawdzać.

lm/ich/dk/aj/js/in

Powrót na górę strony