Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Zdecydowali się jeździć po alkoholu. Odpowiedzą przed sądem

Każdego dnia przyczyną zdarzeń drogowych jest m.in. brawura, niedostosowanie przez kierujących prędkości do warunków panujących na drodze i obowiązujących przepisów jak i jazda pod wpływem alkoholu. Pomimo wielu apeli nadal na drogach regionu znajdują się osoby, które swoją nieodpowiednią jazdą stwarzają duże zagrożenie dla siebie i innych.

Kętrzyn:

W minioną sobotę (18.08.2018) o godzinie 23.30 policjanci zostali powiadomieni, że na trasie pomiędzy miejscowościami Rodele - Dębiany  (gmina Barciany) doszło do wypadku drogowego z udziałem motorowerzysty. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący motorowerem 39-latek na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad jednośladem zjechał na prawe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Okazało się, że 39-latek był pijany, badanie wykazało ponad  1,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Policjanci ustalają teraz wszystkie przyczyny i okoliczności zdarzenia, natomiast kierowca będzie się tłumaczył ze swojego postępowania przed sądem.

Działdowo:

W piątek (17.08.2018r.) w jednej z miejscowości w gminie Lidzbark patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej 44-letniego mieszkańca gminy Lidzbark. Mężczyzna kierował motorowerem marki Romet znajdując się w stanie nietrzeźwości – blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili 44-latkowi dalszą jazdę.

W sobotę patrol ruchu drogowego z Działdowa na jednej z ulic wjazdowych do miasta zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki VW Bora. Za kierownicą pojazdu siedział mieszkaniec gminy Iłowo-Osada, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Ponadto podczas kontroli okazało się, że kierujący autem wcześniej spożywał alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie.

W niedzielny ranek policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego z Działdowa pełniąc służbę na terenie gminy Działdowo, na trasie Klęczkowo - Komorniki zatrzymali do kontroli drogowej mieszkankę gminy Rybno. Kobieta kierowała samochodem marki Hyundai Getz. W tym przypadku przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierującej autem wykazało blisko promil alkoholu w jej organizmie. Podczas kontroli kobieta nie posiadała przy sobie prawa jazdy.

Ten sam patrol chwilę później na terenie Działdowa zatrzymał do kontroli drogowej 39-letniego mieszkańca miasta, który kierował motorowerem marki Huatian, również w stanie nietrzeźwości.  Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie, a dodatkowo posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wobec wszystkich ww. osób policjanci sporządzili dokumentację o ukaranie do sądu.

Węgorzewo:

 

W sobotę (18.08.2018) około godz. 4:40, oficer dyżurny węgorzewskiej policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie o ujęciu nietrzeźwego rowerzysty w miejscowości Kolonia Rybacka. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci prewencji, którzy w rozmowie ze zgłaszającymi mężczyznami ustalili, że uniemożliwili cykliście dalsza jazdę gdyż jechał on całą szerokością drogi. Jego sposób jazdy ewidentnie wskazywał, że jest on nietrzeźwy, gdyż miał wyraźne problemy z utrzymaniem równowagi i jechał "wężykiem", stwarzając przy tym zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników drogi. Badanie alkomatem wykazało, że zatrzymany mężczyzna miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

 

Tego samego dnia, około godziny 17:30 w miejscowości Sztynort Duży, policjanci ruchu drogowego skontrolowali jadącego rowerzystę. Jak się okazało 55-latek wcześniej spożywał alkohol i pomimo tego wybrał się na przejażdżkę jednośladem. Mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego miał 1 promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze uniemożliwili mu dalszą jazdę i przekazali rower osobie trzeźwej.

Olsztyn:

Olsztyńscy policjanci z ruchu drogowego podczas pomiaru prędkości na ul. Lubelskiej w Olsztynie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego, który dostawczym busem poruszał się z prędkością 105 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Za to wykroczenie kierowca już powinien stracić prawo jazdy na trzy miesiące.

W trakcie kontroli policjanci poddali 46-letniego kierowcę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat wykazał blisko półtora promila alkoholu w organizmie pirata drogowego. W tym przypadku nieodpowiedzialny kierowca straci prawo jazdy na okres nie krótszy niż trzy lata. Może grozić mu również wysoka kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Na pytanie policjantów, dlaczego 46 - latek wsiadł za kierownice w stanie nietrzeźwości, kierowca nie potrafił w żaden sposób wytłumaczyć swojego zachowania. Kierowca był na tyle świadomy, że doskonale zdawał sobie sprawę, że ostatni kieliszek wódki odstawił o godzinie 2:00 – dokładnie 6 godzin przed zatrzymaniem do kontroli drogowej.

 

 

Mrągowo:

W sobotę po godzinie 16:00 mrągowscy policjanci interweniowali wobec kierowcy skutera, który przewrócił się na trasie Nawiady-Piecki. Jak ustalili, kierowca stracił panowanie nad jednośladem. A badanie alkomatem wykazało dlaczego. Otóż kierowca miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. W efekcie zdarzenia mężczyzna został przewieziony do szpitala na badania, tam okazało się, że nie doznał poważnych obrażeń.

Tego samego dnia po godzinie 19.00 uwagę na siebie zwrócił kierowca audi, który jechał „od lewej do prawej, ścinając zakręty”. Po zatrzymaniu do kontroli drogowej wydała się przyczyna tych dziwnych manewrów na drodze. 40-latek był pijany. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Chwilę później policjanci otrzymali informację, że na zakręcie przy drodze na terasie Lembruk-Święta Lipka doszło do zdarzenia drogowego. Funkcjonariusze, którzy pojechali na wskazane miejsce zastali tam mieszkankę Warszawy. Ustalili, że 27-latka kierując osobowy oplem na łuku drogi zjechała na przeciwległy pas ruchu, po czym uderzyła w drzewo. Badanie alkomatem wykazało, że kobieta miała 1,7 promila alkoholu w organizmie. 27-latkę przetransportowano do szpitala, gdzie okazało się, że nie doznała poważnych obrażeń.

W nocy z soboty na niedzielę funkcjonariusze interweniowali wobec kierowcy osobowej mazdy, który zdecydował się wsiąść za kierownicę mimo, że wcześniej spożywał alkohol. Popełnił tym samym wykroczenie i nie mógł kontynuować jazdy.

W niedzielę około godziny 16.00 funkcjonariusze interweniowali wobec mężczyzny, który w Brejdynach osobowym volkswagenem wjechał w ogrodzenie. Badanie alkomatem wykazało, że miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Olecko:

Nietrzeźwego kierującego rowerem oleccy policjanci zatrzymali w niedzielę 19:08. około godz. 9:30 podczas patrolowania miejscowości Kowale Oleckie. 32-latek kierował rowerem mając w swoim organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.

Elbląg:

W sobotę około godziny 20:00 na elbląskim odcinku drogi ekspresowej S7, jeden z kierowców zauważył hondę, która jechała „wężykiem” w stronę Warszawy. Na węźle Bogaczewo (zjazd z drogi) świadek zdarzenia zajechał drogę kierowcy hondy i zmusił go do zatrzymania się. Zabrał mu kluczyki i wezwał patrol drogówki. Okazał się, że 54-letni kierowca miał 2,8 promila alkoholu w organizmie. Przed policyjnym zatrzymaniem powiedział tylko jedno zdanie - wiedziałem, że tak to się skończy. Oprócz utraty uprawnień do kierowania grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Szczytno:

Wczoraj około południa mieszkaniec gminy Szczytno zgłosił, że w ogrodzenie jednego z budynków uderzyło audi, którego kierowca z impetem cofnął i odjechał w miejsca zdarzenia. Zgłaszający zapamiętał numery rejestracyjne i dokładnie opisał wygląd kierowcy. Funkcjonariusze na tej podstawie ustalili dane właściciela auta i jego adres. Po przyjechaniu na miejsce okazało się, że zarówno kierowca jak i auto już tam są. Nietrzeźwy 47-latek został zatrzymany. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzut popełnionego przez siebie przestępstwa.

Natomiast w sobotę wieczorem policjanci zostali wezwani do Pasymia, gdzie na jednej z ulic miało dojść do awantury miedzy dwoma mężczyznami. Jak ustalili funkcjonariusze, do awantury rzeczywiście doszło, ale spowodował ją nietrzeźwy 25-latek, który jadąc motorowerem zauważył znanego mu jedynie z widzenia mężczyznę. Podobno poszło o dziewczynę.Dla policjantów ważny był fakt potwierdzony przed osoby obserwujące całe zdarzenie, że 25-latek w chwili gdy jechał motorowerem był już pod działaniem alkoholu. A jak twierdził zatrzymał się by… „wyrównać rachunki”.

Nowe Miasto Lubawskie:

W piątek wieczorem, ok godz. 20:00 w Boleszynie policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej jadącego rowerem mieszkańca gm. Grodziczno. 25-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Tego samego wieczoru, ok godz. 22:40 w Jamielniku policjanci skontrolowali kierującego renault laguną mieszkańca gminy Nowe Miasto Lubawskie. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 28-latek znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, z wynikiem prawie pół promila. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy.

W sobotę ok godz. 1:30 w nocy na ulicy Grunwaldzkiej w Nowym Mieście Lubawskim policjanci zatrzymali do kontroli jadącego rowerem mieszkańca powiatu działdowskiego. 31-letni mężczyzna miał w organizmie ponad promil alkoholu. Wieczorem, ok godz. 21:00 w Otrębie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem 41-letniego mieszkańca gminy Kurzętnik. Mężczyzna miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Kilka minut później na ulicy Wyspiańskiego w Nowym Mieście Lubawskim funkcjonariusze zatrzymali kolejnego rowerzystę. 31- letni mieszkaniec miasta miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.

W niedzielę tuż przed 4 nad ranem policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem golfem. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 41-letni mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie ma w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy.

W niedzielne popołudnie, ok godz. 15:15 w Mrocznie policjanci zespołu ruchu drogowego zatrzymali kolejnego nietrzeźwego rowerzystę. 43-leni mieszkaniec gminy Kurzętnik miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Wszyscy kierowcy teraz odpowiedzą za swoje nieodpowiedzialne zachowanie. Za popełnienie przestępstwa, jakiem jest kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia i utrata prawa jazdy nawet na 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

(md/jn/gm/rp/dk/js/js/es/rj)

Powrót na górę strony