Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Rozmawiały o narkotykach i dopalaczach z pracownikami bibliotek

Policjantka z iławskiej komendy policji wspólnie z kpt. Magdaleną Sochą psycholog Zakładu Karnego w Iławie spotkała się z pracownikami iławskich bibliotek. Tematem przewodnim spotkania było ogólnie pojęte bezpieczeństwo.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie odbyło się spotkanie przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Iławie, psycholog Zakładu Karnego w Iławie z pracownikami lokalnych bibliotek. Tematem przewodnim rozmowy było ogólnie pojęte bezpieczeństwo, a przede wszystkim narkotyki i dopalacze.  
Policjantka za pomocą przygotowanej prezentacji przybliżyła uczestnikom spotkania problematykę uzależnienia od dopalaczy i narkotyków. Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog. To szansa na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach i  konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. Omawiając tematy dotyczące narkotyków jak i dopalaczy, policjantka wspólnie z funkcjonariuszką Służby Więziennej przedstawiła uczestnikom spotkania jak często w trakcie wykonywanych obowiązków służbowych stajemy w obliczu trudnych sytuacji. Mundurowi są często narażeni na agresję ze strony osadzonych czy też na próby manipulacji z ich strony. Zdarza się, że muszą reagować w obliczu zagrożenia czyjegoś życia, jak i interweniować w sytuacjach kryzysowych. Mają kontakt z osobami pod wpływem alkoholu, narkotyków, z zaburzeniami psychicznymi czy będącymi w kryzysie emocjonalnym.
W trakcie spotkania mł. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała przy tym, jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.
O tym, jak sobie radzić w sytuacjach stresogennych, jak zadbać o samego siebie i swoje otoczenie, opowiedziała kpt. Magdalena Socha psycholog Zakładu Karnego w Iławie. Dzięki treściom przekazanym podczas spotkania, bibliotekarze uzyskali niezbędne informacje na temat motywów zachowania osób z problemami natury psychicznej, w tym osób pod wpływem narkotyków lub alkoholu.
Funkcjonariuszki omówiły również podstawowe techniki prowadzenia rozmów, negocjacji z osobą, której postawa może budzić zagrożenie oraz jak należy się zachować kiedy dochodzi do zachowań zagrażających bezpieczeństwu. Uzyskana wiedza pozwoli na wypracowanie sposobów postępowania z trudnymi użytkownikami biblioteki.
Atmosfera podczas spotkania, szereg pytań i wątpliwości potwierdza potrzebę wspierania przedstawicieli administracji publicznej, którzy w swojej pracy mają również kontakt z trudnym podopiecznym.

(jk/rj)

Powrót na górę strony