Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warm.: W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

Policjanci z lidzbarskiej komendy odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Kraszewie, gdzie omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na drodze, przypomnieli jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe noszone na odzieży czy na plecaku. Funkcjonariusze przekazali też ważne informacje na temat zagrożeń płynących ze świata internetowej rzeczywistości.

Wczoraj (24.05.18) policyjny profilaktyk sierż. szt. Łukasz Czerniewski razem z dzielnicową mł.asp. Marceliną Radzikowską spotkali się z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Kraszewie. To już kolejne spotkanie mundurowych z dziećmi, mające na celu podnoszenie poziomu bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców powiatu lidzbarskiego.

Podczas pogadanki, w której uczestniczyło ponad 120 osób, policjanci przekazali podstawowe zasady jakie obowiązują na drodze i w jej pobliżu, jak należy przechodzić przez jezdnię, a także przypomnieli uczniom, jak ważne jest noszenie odblasków dla własnego bezpieczeństwa. To właśnie dzięki nim pieszy jest bardziej widoczny na drodze dla kierujących pojazdami, co bez wątpienia niejednokrotnie może uratować życie. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia przy złej widoczności. Dzieci miały też możliwość skorzystania z symulatora bezpiecznego kierowcy, który został udostępniony przez Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim.

Policjanci przekazali też swoim słuchaczom niezbędne informacje na temat cyberprzemocy. Omówili jak nieświadomie i łatwo możemy sami przekazać nasze dane osobowe do wirtualnej rzeczywistości, czy to przy publikacji własnych zdjęć, czy przekazując informacje o pracy, szkole i zainteresowaniach. Konsekwencje cyberprzemocy są poważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, którzy dopiero budują swoją tożsamość. Naruszenie kształtującego się wizerunku i poniżanie może odbić się na kontaktach społecznych, zdrowiu psychicznym i fizycznym, a nawet zagrażać życiu osób doświadczających tego zjawiska.

W dalszej części policjanci rozmawiali z uczestnikami na temat przyszłych decyzji dotyczących życia zawodowego. Profilaktyk omówił proces postępowania kwalifikacyjnego, jak wyglądają jego poszczególne etapy, wymagania oraz wskazał miejsce, gdzie można składać dokumenty. Funkcjonariusz przedstawił jakie możliwości daje służba w policji. Przekonywał, że praca ta umożliwia kontakt z innymi ludźmi, że jest to zajęcie dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o przywilejach mundurowych, ale również o trudach pełnionej przez nich służby. Funkcjonariusz zaakcentował, że decydując się na pracę w Policji ważna jest chęć niesienia pomocy, empatii, ale również odporność psychiczna.

mk/in

  • Spotkanie z uczniami
    Spotkanie z uczniami
  • Spotkanie z uczniami
    Spotkanie z uczniami
  • Spotkanie z uczniami
    Spotkanie z uczniami
Powrót na górę strony