Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Policjantka rozmawiała z rodzicami o odpowiedzialności ich dzieci

Odpowiedzialność karna nieletnich, narkotyki, środki odurzające, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to tematy, które na spotkaniu z rodzicami poruszyła iławska policjantka. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska wie, że dla jak największej efektywności potrzebne jest wspólne i zintegrowane działanie rodziców oraz nauczycieli.

Wczoraj oficer prasowy iławskiej komendy Joanna Kwiatkowska przeprowadziła spotkanie z rodzicami uczniów Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego. Miało one na celu podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat odpowiedzialność karnej nieletnich. Policjantka wytłumaczyła, co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie, jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Rodzice dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka podała liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nieletnich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości jak i powrotem do życia w społeczeństwie.

Mł. asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również, co to jest cyberprzemoc i jakie niesie za sobą skutki. W kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Dodała również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie, iż są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami Internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał.

Podczas spotkania został poruszony również temat dotyczący narkotyków oraz dopalaczy, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania ich przez młodzież. Policjantka uświadomiła rodziców o konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem i sprzedażą narkotyków.  W trakcie prelekcji przedstawiła zebranym rodzicom zagrożenia związane z eksperymentowaniem przez młodych ludzi z narkotykami, dopalaczami, alkoholem czy środkami odurzającymi.

Podczas spotkania mł. asp. Joanna Kwiatkowska przybliżyła zebranym również ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówiła w sposób praktyczny zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy”. Policjantka podkreślała przy tym jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.

Policjantka przypomniała rodzicom także o bezpieczeństwie w ruchu. Zwróciła się również do rodziców, jako kierowców przypominając im, że zbliżając się do szkoły należy zwróć uwagę na znaki drogowe, ponieważ w okolicach wielu szkół znajdują się dodatkowe ograniczenia prędkości. Młodzież idąc do szkoły bardzo często jest rozkojarzona, rozmawia z koleżankami i kolegami, czasami nie zwracając uwagi na to, co się dzieje na drodze. Ważne jest również noszenie elementów odblaskowych. Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiające bezpośredni dialog. Jest to okazja dla opiekunów, aby porozmawiać z fachowcem o sprawach, które mogą ich dotyczyć. To również szansa na podniesienie swojej świadomości o uzależnieniach jak i konsekwencjach prawnych codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

(jk/rj)

Powrót na górę strony