Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Dzielnicowi sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych

Temperatura na zewnątrz zarówno w nocy jak i w dzień wciąż jest bardzo niska. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Dlatego mrągowscy dzielnicowi wspólnie z pracownikami opieki społecznej sprawdzają miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać.

Mrągowo:

Policja podejmuje wzmożone działania prewencyjne zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są m.in. śmiertelne wychłodzenia.

Dlatego też w okresie zimowy funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Dodatkowo w ubiegły piątek działania na rzecz osób bezdomnych zrealizowano we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mrągowie i Strażą Miejską. Kilka bezdomnych osób udało się namówić na ciepły posiłek. Każdemu zaproponowano pobyt w noclegowni.

Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie. Skuteczność naszych działań uzależniona jest także od Państwa aktywności, zatem apelujemy do wszystkich o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Od 1 listopada w całym województwie warmińsko-mazurskim działa bezpłatna infolinia dla bezdomnych uruchomiona przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod numerem 800 165 320 dzwoniący otrzymają informację o miejscach, gdzie bezdomni mogą szukać noclegu i ciepłego posiłku lub dostać pomoc materialną, medyczną oraz prawną. Infolinia jest uruchamiana corocznie przed sezonem zimowym i będzie działać do 31 marca 2018 r.

Iława:


Zima, to pora roku kiedy szybko zapada zmrok, a średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej zera. Dlatego dzielnicowi podczas obchodu rejonu służbowego sprawdzają miejsca, gdzie żyją osoby bezdomne oraz nieporadne życiowo. Funkcjonariusze wiedzą, że okres zimowy jest dla nich najcięższy. Jednak pomimo braku dachu nad głową osoby bezdomne bardzo często nie chcą korzystać z oferowanej pomocy i szukają schronienia w klatkach schodowych, pustostanach, piwnicach, ogródkach działkowych i innych miejscach, gdzie mogą się ogrzać.  
Skuteczność działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach w tym miejskiego czy gminnego ośrodka pomocy społeczne, które takiej pomocy potrzebują. Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania w organizmie nie odczuwają oni niskich temperatur i są szczególnie narażeni na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane.
Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.  Jak dodają dzielnicowi, czasem można pomóc takim osobom tylko  poprzez zwykłą rozmowę,  sprawić, aby poczuli się potrzebni oraz pokazać, że ktoś interesuje się ich losem. To jest tak  niewiele a może sprawić wiele radości.    

(dk/rj)

Powrót na górę strony