Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Katyń …ocalić od zapomnienia” – uroczysty Apel Pamięci

Już po raz piąty na placu przy ulicy Pstrowskiego w Olsztynie w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” odbył się uroczysty Apel Pamięci poświęcony policjantom zamordowanym przez NKWD w 1940 r. Licznie zgromadzeni goście po wysłuchaniu Apelu odczytanego przez jednego z policjantów i po oddaniu salwy honorowej przez Kompanię Honorową, złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową poświęconą asp. Konstantemu Wolskiemu.

„Katyń...ocalić od zapomnienia” jest programem, który ma uczcić pamięć Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócić ich sylwetki zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden Dąb, to jedno nazwisko.
Dzisiaj na placu przy ulicy Pstrowskiego w Olsztynie odbył się uroczysty Apel Pamięci poświęcony przedwojennym policjantom zamordowanym przez NKWD. Gospodarz uroczystości nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie przywitał gości, wśród których znaleźli się Piotr Rafalski wnuk asp. Konstantego Wolskiego, Jarosław Słoma Wicemarszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego, Izabela Smolińska – Letza Wicestarosta Olsztyński, Bogusław Szwedowicz Wiceprezydent Miasta Olsztyna, st. bryg. Mirosław Hołubowicz zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Józef Kłosek Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, płk. Dariusz Bojarski szef wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, insp. Andrzej Góźdź Komendant Miejski Policji w Olsztynie, asp. Henryk Kołecki oraz mł. asp. Jarosław Rząp przedstawiciele Warmińsko – Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Olsztynie, Jerzy Kowalewicz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Olsztynie, Jerzy Jakubowski Sekretarz Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego NSZZ Pracowników Policji,  oraz policjanci, pracownicy cywilni.
Zaproszeni goście, po wysłuchaniu Apelu Pamięci odczytanego przez jednego z policjantów i po oddaniu salwy honorowej przez Kompanię Honorową, złożyli kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową asp. Konstantego Wolskiego.


Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która jednocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.
Jan Paweł II

in

Powrót na górę strony