Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Dzięki reakcji świadka policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa i dlatego coraz więcej osób rozumie jak ważna jest bezwzględna trzeźwość podczas kierowania pojazdem. Dlatego kiedy mężczyzna zauważył kierującego mitsubishi, który jechał całą szerokością drogi o wszystkim poinformował oficera dyżurnego. Mężczyzna został zatrzymany. Okazało się, że miał 2,3 promila alkoholu w organizmie.

Nigdy nie jeżdżę po alkoholu - to hasło, które powinni znać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jednak pomimo wcześniej spożytego alkoholu, niektórzy nadal wsiadają za kierownicę. Tak właśnie postąpił wczoraj mieszkaniec gminy Zalewo. Kiedy oficer dyżurny odebrał telefon w słuchawce usłyszał, że samochodem mitsubishi do jednego z lokalnych sklepów przyjechał nietrzeźwy kierujący. Dzięki krótkiej informacji od świadka  skierowany na miejsce policyjny patrol zatrzymał 47-latka. W trakcie czynności okazało się, że zgłaszający jechał jedną z dróg w gminie Zalewo za kierującym mitsubishi i widział, jak mężczyzna jechał całą szerokością drogi. Po chwili kierowca mitsubishi zatrzymał się przed sklepem i poszedł na zakupy. Kiedy wyszedł ze sklepu, zgłaszający oświadczył 47-latkowi, że nie pozwoli mu odjechać samochodem i wezwał już policję. Funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości mieszkańca gminy Zalewo. Okazało się, że mężczyzna postanowił pojeździć samochodem mając 2,3 alkoholu w organizmie. 47-latek oświadczył funkcjonariuszom, że przyjechał do sklepu, bo w domu skończył mu się alkohol. Policjanci zatrzymali mieszkańcowi gminy Zalewo prawo jazdy.

Mężczyzna za popełnione przestępstwo w najbliższym czasie będzie tłumaczyć się przed sądem.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

jk/in

Powrót na górę strony