Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nidzica, Mrągowo: Stracili uprawnienia do kierowania przekraczając prędkość w obszarze zabudowanym

Nidziccy policjanci skontrolowali kierowcę mercedesa, który w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 61 km\h. 28-latek oprócz tego, że otrzymał mandat oraz punkty karne, stracił prawo jazdy. Ze swoim uprawnieniem pożegnał się także 40-letni obywatel Niemiec, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 70 km/h.

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Obrażenia pieszego potrąconego przez pojazd jadący z prędkością 50 km/h odpowiadają upadkowi  z wysokości 10 metrów, a szanse na jego przeżycie wynoszą 30%. Zwiększenie prędkości o każde kolejne 10 km/h drastycznie zmniejsza szanse na przeżycie niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

50 km/h w obszarze zabudowanym to maksymalna prędkość z jaką powinni poruszać się użytkownicy polskich dróg. Nieodpowiedzialni i lekceważący przepisy kierowcy muszą pogodzić się z faktem, że policjanci będą im zatrzymywać uprawnienia. Obowiązujące od 18 maja 2015 roku przepisy pozwalają policjantom na tak skuteczne działanie.

Wczoraj z tych uprawnień skorzystali nidziccy i mrągowscy policjanci.

W miejscowości Muszaki w gminie Janowo policjanci z Nidzicy zatrzymali do kontroli drogowej mercedesa. 28-letni kierowca tego pojazdu w trakcie wykonywanego pomiaru przez funkcjonariuszy jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 111 km/h. W ten sposób przekroczył dozwoloną prędkość o 61 km/h. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy oraz ukarano mandatem karnym w wysokości 400 zł i 10 pkt. karnych.

Z kolei około godziny 19.30 w miejscowości Kosewo w gminie Mrągowo policjanci drogówki dokonywali kontroli prędkości. W pewnym momencie funkcjonariusze zauważyli zbliżające się z dużą prędkością osobowe audi. Miernik prędkości wskazał, że zbliżający się pojazd jedzie z prędkością ponad 120 km/h, gdzie dopuszczalna prędkość wynosiła 50 km/h. Kierującym okazał się 40-letni obywatel Niemiec. Za przekroczenie prędkości o 73 km/h w terenie zabudowanym mężczyzna stracił prawo jazdy.

Zatrzymane uprawnienia zostaną przesłane do właściwego starosty, który wyda formalną decyzję administracyjną o zatrzymaniu dokumentu na okres 3 miesięcy. W przypadku, gdy kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące ponownie wsiądzie za kierownicę, grozić mu będzie wydłużenie tego okresu do 6 miesięcy. W przypadku dalszego nie stosowania się do przepisów, kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnień do kierowania. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobie, która po raz pierwszy ubiega się o uprawnienia do kierowania.

id/jd/in

Powrót na górę strony