Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Pierwsze warsztaty w ramach projektu „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach”

Na Warmii i Mazurach rozpoczęto realizację projektu „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach”. Podczas ostatniego weekendu odbyły się pierwsze warsztaty skierowane do nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz policjantów. Ich celem jest próba budowania koalicji różnych podmiotów społecznych na rzecz akceptacji i wspierania różnorodności kulturowej społeczeństwa oraz przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji. Pomysłodawcą i partnerem projektu jest warmińsko – mazurska policja, a jej liderem Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”. Projekt finansowany jest przez Fundację Batorego.

13 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja inaugurująca rozpoczęcie projektu „Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach. Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz eksperci z zakresu prawa konstytucyjnego, wielokulturowości na Warmii i Mazurach oraz działań antydyskryminacyjnych, osoby, które na terenie powiatów odpowiadają za sprawy oświaty, przedstawiciele mniejszości, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji. Do udziału w konferencji zaproszono uczestników warsztatów – nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz policjantów z komend miejskich i powiatowych.

Celem projektu jest próba budowania koalicji różnych podmiotów społecznych na rzecz akceptacji i wspierania różnorodności kulturowej społeczeństwa oraz przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji. Pomysłodawcą i partnerem projektu jest warmińsko – mazurska policja, a jej liderem Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”.  W ramach projektu przez dwa lata prowadzone będą warsztaty – w każdym powiecie po jednym spotkaniu. Każdorazowo w spotkaniu ma wziąć udział 25 nauczycieli, w tym dyrektorzy szkół, oraz po dwóch policjantów z danego powiatu. Otrzymają oni wiedzę i umiejętności interaktywnej pracy z młodzieżą na rzecz tolerancji oraz dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie na temat sposobów reagowania w sytuacjach o cechach dyskryminacyjnych.

W dniach 26 – 28 września br. w Domu Mendelsohna w Olsztynie odbyły się pierwsze z 20 warsztatów. Jako pierwsi szkolili się nauczyciele i policjanci z Olsztyna. Kom. Sebastian Kajczyński Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka podczas zajęć podkreślał, że „na tle kraju, rzeczywiście w naszym województwie jest stosunkowo mało zdarzeń kryminalnych, w których motywem działania sprawcy jest nienawiść do drugiej osoby z uwagi na jakąś cechę prawnie chronioną. Tych zdarzeń jest mało, ale to nie oznacza, że mamy się temu przyglądać i nic w tej materii nie robić. Chcemy zadziałać prewencyjnie, aby nie dochodziło do tego typu zdarzeń, aby ich skala się nie rozszerzała. Nasz tok myślenia jest taki: potencjalni, przyszli sprawcy, wcześniej są przecież dziećmi. Chcemy więc dotrzeć do dzieci i przekazać im wiedzę na temat różnorodności, chcemy je wyposażyć w wiedzę na temat dyskryminacji i sposobów radzenia sobie z tym problemem. A jak to chcemy zrobić? Przy pomocy nauczycieli. Stąd program skierowany do nauczycieli. To oni ucząc dzieci historii, języka polskiego, czy po prostu na lekcjach wychowawczych mogą zwracać dzieciom uwagę na pewne zdarzenia z historii Polski czy świata i pokazywać ich skutki oraz wpływ na to, co dzieje się obecnie. Poprzez właściwe nauczanie mogą wpływać na dzieci, żeby były świadome, jaki wydźwięk obecnie ma swastyka namalowana na murze, czy Gwiazda Dawida na szubienicy. Nauczyciele mogą również, i powinni, reagować na sytuacje dyskryminujące, które mają miejsce w szkołach. Brak ich reakcji na pierwsze symptomy dyskryminacji może powodować eskalacje tego typy zachowań w przyszłości, co dobitnie pokazało nam doświadczenie II wojny światowej”.

Aleksander Suhak oraz Ewa Romanowska ze Wspólnoty Kulturowej „Borussia” poruszyli społeczne aspekty kulturowości, przeprowadzili ćwiczenia z antydyskryminacji oraz wspólnie z nauczycielami wypracowali sposób włączenia zagadnień z wielokulturowości i tolerancji do programów nauczania.

Z kolei Jacek Pruski ze Stowarzyszenia „Nigdy więcej” zajmującego się monitoringiem zdarzeń o charakterze nacjonalistycznym opowiedział o zjawisku faszyzmu, neonazizmu obecnie w Polsce.

 

Efektem projektu, którego zakończenie zaplanowane jest na I połowę 2016 roku, będzie wprowadzenie zagadnień edukacji międzykulturowej do programów szkół, realizacja przez nie projektów antydyskryminacyjnych oraz poradnik metodyczny zawierający sposoby postępowania w sytuacjach występowania zjawiska dyskryminacji na terenie szkół na Warmii i Mazurach i procedury współpracy z Policją w tym zakresie.

Dzięki współpracy z TVP Olsztyn i innymi podmiotami przeprowadzona zostanie kampania edukacyjno – informacyjna na rzecz tolerancji.

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.15 MB)

Powrót na górę strony