Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Węgorzewo, Ełk: Policyjne interwencje wobec sterników oraz osób pływających rowerami wodnymi pod wpływem alkoholu

Policyjni wodniacy rozpoczynając sezon letni zapowiadali liczne kontrole stanu trzeźwości osób wypoczywających na wodzie. Mimo tego, jak pokazują statystyki, nadal wiele osób decyduje się korzystać ze sprzętu wodnego będąc pod wpływem alkoholu. Tylko podczas ostatniego weekendu policjanci interweniowali wobec 6 takich osób – 3 pływających rowerami wodnymi i 3 sterników.

Policjant nigdy nie jest po służbie. Tak można podsumować zachowanie jednego z węgorzewskich funkcjonariuszy, który pływając w czasie wolnym łodzią ujął pijanego sternika. Okazało się, że mieszkaniec Świdnicy wpływając do Kanału Węgorzewskiego miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia na Jeziorze Święcajny policyjny patrol wodny zauważył żaglówkę z grupą młodzieży na pokładzie. Uwagę policjantów zwrócił fakt, że prawie wszyscy spożywali napoje z promilami. Kontrola stanu trzeźwości sternika potwierdził ich przypuszczenia. Mieszkaniec Węgorzewa miał 0,3 promila alkoholu w organizmie. Jednak to nie wszystko, po wylegitymowaniu okazało się, że jest nieletni. Sternik tłumaczył wodniakom, że przyjechali do niego znajomi ze szkoły i chciał pokazać im uroki węgorzewskich jezior. 17-latka policjanci odwieźli do domu, a łódź przekazali osobie trzeźwej. Teraz sprawą picia alkoholu i sterowania w tym stanie przez 17-latka zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Dzień wcześniej, w niedzielne popołudnie w ręce policyjnych wodniaków wpadł 37-letni mieszkaniec podwarszawskiej miejscowości, który pływał łodzią z napędem mechanicznym. Mężczyzna wraz z rodziną spożywał drinki na łodzi nie spodziewając się funkcjonariuszy. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że turysta miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. Rodzinny rejs szybko się skończył, a mężczyzna odpowie teraz za swoje naganne zachowanie przed sądem.

Zgodnie z Kodeksem Karnym za kierowanie pojazdem mechanicznym w ruchu wodnym pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Przypominamy, że każdy kto prowadzi łódź, skuter motorowy z silnikiem o napędzie powyżej 10 kW mocy musi mieć uprawnienia do kierowania stermotorzysty.

Jak mówią policjanci, za uprawnieniami idzie wiedza teoretyczna, ale i praktyka. Zdobywając stosowne prawo jazdy, podwyższamy swoje kompetencje, co w sposób oczywisty przekłada się później na bezpieczeństwo, czy to na drodze, czy szlaku wodnym.

Za brak uprawnienia według Ustawy o żegludze śródlądowej grozi kara grzywny, w postępowaniu sądowym nawet do 5.000 złotych.

Przez cały długi weekend także ełckie jeziora patrolowane były przez policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą turystów. Niestety nie wszyscy pamiętają o zakazie korzystania ze sprzętu wodnego pod wpływem alkoholu.
Niechlubny rekordzista, który wybrał się na rower wodny z kolegą miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. 37-latek został za to wykroczenie ukarany mandatem. Podobnie jak jego 20-letni towarzysz. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niego ponad 0,5 promila alkoholu. Mężczyźni musieli zakończyć swoją przejażdżkę po Jeziorze Ełckim. Podobnie rejs zakończył się dla 26-letniego turysty z Kwidzynia. Pływał on rowerem wodnym mając blisko promil alkoholu.

Osobom, które pływają kajakiem, rowerem wodnym itp. sprzętem pod wpływem alkoholu zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych grozi kara grzywny do 500 złotych i odholowanie pojazdu.

af/ak/in

Powrót na górę strony