KWP: Wyszły z domu i nie wróciły. Dzień pamięci o dzieciach zaginionych
25 mają na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jest to dzień poświęcony przypomnieniu historii dzieci, które nagle zniknęły ze swoich domów pozostawiając tam bliskich, którzy do dziś czekaja na ich powrót.
Historia tego dnia sięga roku 1979, kiedy to 25 mają na Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku zaginął 6 letni Etan Kalil Patz. Chłopiec po raz pierwszy sam szedł na przystanek, skąd miał go zabrać szkolny autobus. Etan na miejsce nigdy nie dotarł, a ślad po nim zaginął.
Sześciolatek był najintensywniej poszukiwaną osobą w Stanach Zjednoczonych, był pierwszym zaginionym dzieckiem, którego zdjęcie zostało umieszczone na kartonach z mlekiem, co stało się powszechnym sposobem w przypadkach informowania o zaginionych dzieciach. Rozwieszono tysiące plakatów, a rodzina wyznaczyła nagrodę za jego odnalezienie.
Dziś chłopiec nie jest już poszukiwany. W 2001 r. Etan został oficjalnie uznany za zmarłego. Dzień jego zaginięcia stał się Narodowym Dniem Zaginionych Dzieci, a symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki.
Przyczyny zaginięć dzieci
Male dzieci są naturalnie ciekawe świata i nie są w stanie ocenić grożącego im niebezpieczeństwa. Giną najczęściej z braku należytej opieki lub wypadków losowych, czasem padają ofiarą przestępstwa (pedofilia zabójstwo). Coraz częstszym zjawiskiem w Polsce są również tzw. porwania rodzicielskie, sytuacje w których rodzice są ze sobą skonfliktowani i kiedy jedno z nich celowo zabiera i ukrywa przed drugim ich wspólne dziecko. Najczęstszym powodem zaginięć starszych dzieci i nastolatków są ucieczki z domów. Myśl o ucieczce pojawia się najczęściej w sytuacji kiedy nastolatek ma poczucie, że jego potrzeby są lekceważone, rodzice są zbyt wymagający a dziecko nie jest w stanie tym wymaganiom sprostać. Czasem ucieczka to krzyk i wołanie o ich uwagę, zainteresowanie. W wielu przypadkach zaginięć ich przyczyną jest chęć poznania świata i nowych ludzi, czy przeżycia ciekawej przygody. Często dzieci uciekają nie radząc sobie ze spotykającymi je trudnymi sytuacjami życiowymi. Uciekają w wyniku poczucia bezsilności wobec konkretnego problemu, próbując uwolnić się od niego i złych emocji z nim związanych. Powodów może być wiele: przemoc, molestowanie psychiczne i seksualne, krzywda, upokorzenie, bieda, ciągle kłótnie rodziców, niepowodzenia miłosne czy szkolne a nawet depresja.
Poilcjanci na Warmii i Mazurach w 2015 r. prowadzili 1243 sprawy dotyczące poszukiwań osób małoletnich, ktorych zaginięcie zostało zgłoszone.
Co zrobić aby zapobiec zaginięciu dziecka?
Aby dziecko nie zginęło i nie uciekło należy zrobić wszystko aby zagwarantować mu należytą opiekę i poczucie bezpieczeństwa. W przypadku młodszych dzieci ważne jest nie pozostawiać ich bez opieki, a także nauczyć je własnego imienia i nazwiska, jeśli to możliwe również adresu zamieszkania. W przypadku starszych dzieci i nastolatków ważne jest okazanie im naszego zainteresowania, nie ignorowanie jego problemów i potrzeb, obserwowanie zachowania dziecka, reagowanie we wszelkich sytuacjach związanych z jego zachowaniem, budzących nasz niepokój.
Jak reagować w sytuacji kiedy zginie nam dziecko?
Przede wszystkim należy natychmiast rozpocząć poszukiwania. W przypadku zaginięć dzieci każda kolejna minuta upływająca od chwili zaginięcia jest niezwykle ważna. Oprócz przeszukania najbliższej okolicy, zaalarmowania sąsiadów i znajomym, zaginięcie należy jak najszybciej zgłosić na Policję, dostarczając policjantowi przyjmującemu sprawę możliwie najaktualniejszą fotografię, przedstawiającą wizerunek zaginionego dziecka a także informując go o wszelkich okolicznościach związanych z jego zaginięciem. Im więcej szczegółów dotyczących zaginięcia przekażemy policjantowi, tym większe prawdopodobieństwo odnalezienia zaginionego dziecka.
Zarezerwowany numer telefonu 116 000
15 lutego 2007 r. Komisja Europejska przyjęła decyzję zobowiązującą państwa członkowskie do zarezerwowania numeru 116 000 dla telefonu alarmowego do zgłaszania zaginięć dzieci w UE. Telefon jest skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu.
Przy telefonie 116 000 pracują specjaliści Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Poszukują zaginionych dzieci: zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują je, a w razie uzasadnionej konieczności przekazują policji.
W poszukiwania włączane są media, inne organizacje pozarządowe i służby w kraju i na całym świecie. Psycholodzy ITAKI pracujący przy telefonie 116 000 wspierają rodziny zaginionych dzieci o każdej porze dnia i nocy.
116 000 - telefon w sprawie zaginionego dziecka działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pod ten numer można dzwonić z terenu całego kraju, z każdej komórki i każdego telefonu stacjonarnego.
Child Alert – szybki i masowy komunikat
20 listopada 2013 r. Polska dołączyła do grona państw korzystających z systemu Child Alert, czyli programu zakładającego natychmiastowe powiadamianie społeczeństwa o zaginięciach dzieci, który z powodzeniem wykorzystuje się w poszukiwaniach zaginionych w wielu krajach Europy i na świecie.
Działanie systemu polega na bardzo szybkim rozpowszechnieniu informacji o zaginionym dziecku za pośrednictwem wszelkich dostępnych mediów, takich jak np.: telewizja, internet, radio, tablice reklamowe, elektroniczne znaki drogowe, telefonia komórkowa. Idea systemu opiera się na pozyskiwaniu partnerów medialnych i społecznych, którzy odpowiedzialni są za rozpropagowanie informacji o zaginionym dziecku. Przygotowanie komunikatu oraz jego dystrybucja odbywa się poprzez specjalistyczną platformę informatyczną.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby Child Alert mógł zostać uruchomiony, muszą zostać spełnione łącznie poniższe kryteria:
-
osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia
-
istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone
-
uzyskano pisemną zgodę […] od rodzica albo opiekuna prawnego […] na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich
-
z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej
Rozesłanie przygotowanego komunikatu o zaginięciu do partnerów systemu odbywa sie za pośrednictwem platformy Child Alert. Komunikat jest nadawany w mediach przez cały czas trwania „Child Alert”, maksymalnie do 12 godzin od momentu rozesłania komunikatu o zaginionej osobie małoletniej.
W celu obsługi zdarzeń objętych systemem Child Alert uruchomiony został dodatkowy ogólnopolski numer alarmowy 995, pod którym można przekazywać wszelkie informacje dotyczące zaginionego dziecka
Po raz pierwszy system Child Alert zotał uruchomiony 15 kwietnia 2015 roku i zakończył się pełnym sukcesem. Uprowadzona dzien wczesniej dziewczynka została odnaleziona cała i zdrowa. Procedury i narzędzia utrzymywane w gotowości od listopada 2013 roku zadziałaly.
Należy podkreślić, że kluczową rolę w powodzeniu operacji Child Alert odegrała imponująca skala przedsięwzięcia i zaangażowanie wielu instytucji, m.in. mediów.
„Widzę, słyszę, reaguję” - wspólnie dla bezpieczeństwa dzieci
Projekt „Widzę, słyszę, reaguję” to wspólna akcja społeczna Komendy Głównej Policji oraz operatora telefonii komórkowej, skierowana głównie do opiekunów dzieci. T-Mobile jako pierwszy operator komórkowy w Polsce, rozpoczyna współpracę z Komendą Główną Policji w ramach sytemu Child. Dzięki możliwościom technicznym wszyscy klienci tej sieci, po złożeniu stosownej deklaracji, będą mogli otrzymywać komunikat o zaginionym dziecku poszukiwanym w ramach systemu Child Alert i tym samym aktywnie włączyć się w jego poszukiwania. Pozwoli to na kolejne poszerzenie grona odbiorców komunikatu Child Alert i w konsekwencji zwiększenie szansy na odnalezienie poszukiwanego dziecka.
Więcej szczegółów na ten temat znajduje się na stronach www.childalert.pl oraz www.firma.t-mobile.pl/child-alert
(KGP/MSWiA/TM)