Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dobre Miasto, Biskupiec, Pisz: Pijani za kierownicą

Nietrzeźwi kierujący na drogach stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. W mediach codziennie czytamy o tragediach, gdzie sprawcami są nietrzeźwi kierowcy. Dlatego eliminowanie ich z ruchu jest tak ważne. Tylko podczas ostatnich dwóch dni olsztyńscy policjanci zatrzymali 4 mężczyzn, którzy odpowiedzą za to przestępstwo. Z kolei piscy policjanci zatrzymali w sobotę aż 4 prawa jazdy.

Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek około godziny 13.00 na terenie gminy Jonkowo. Dzielnicowi otrzymali informacje, że kierowca jadący lanosem może znajdować się pod wpływem alkoholu. Kontrola wykazała, że 44-latek jechał samochodem mając blisko 4 promile w organizmie.

Tego samego dnia koło północy funkcjonariusze ruchu drogowego na ulicy Olsztyńskiej w Dobrym Mieście zatrzymali do kontroli audi. Młody kierowca siedzący za kierownicę również był pijany. Alkomat wykazał prawie promil. 18-latkowi zostało zatrzymane prawo jazdy, które niedawno zrobił.

Również prawie promil miał w organizmie kierowca, zatrzymany wczoraj o godzinie 11.30 na terenie gminy Dywity. 43-latek jechał audi, gdy zatrzymali go funkcjonariusze z drogówki.

Natomiast do policyjnego aresztu został wczoraj wieczorem zabrany 42-latek, który na ulicy Armii Krajowej w Biskupcu wjechał samochodem w ścianę sklepu. Przyczyna takiego manewru szybko się wyjaśniła. Kierowca toyoty miał 2 promile.  

Nieodpowiedzialny kierowca odpowie teraz nie tylko za jazdę w stanie nietrzeźwości, ale również spowodowanie kolizji drogowej.

W sobotę policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 3 kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie” oraz kierującego, który jechał z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym. Pierwszego nietrzeźwego kierującego funkcjonariusze zauważyli w miejscowości Drygały, w gminie Biała Piska. Do kontroli drogowej zatrzymali tam ciągnik rolniczy marki Ursus. 45-letni kierujący miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego patrol zatrzymał po wcześniejszym anonimowym zgłoszeniu. Osoba zgłaszająca poinformowała oficera dyżurnego piskiej komendy, że od strony miejscowości Jeże w kierunku Pisza jedzie niebieski matiz całą szerokością drogi. Policjanci zatrzymali wskazany pojazd do kontroli drogowej. W trakcie wysiadania z auta kierujący nie mógł utrzymać równowagi, a podczas rozmowy funkcjonariusze poczuli wyraźny zapach alkoholu od 47-letniego kierowcy pojazdu marki Daewoo Matiz. Wstępne badanie potwierdziło przypuszczenia policjantów, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Kierującemu pobrano krew do badań na zawartość alkoholu. 47-letni mieszkaniec Warszawy został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Trzeciego nietrzeźwego kierującego policyjny patrol zatrzymał do kontroli drogowej w nocy z soboty na niedzielę. Na ul. Czerniawskiego w Piszu funkcjonariusze skontrolowali pojazd marki Honda Civic. Kierującym okazał się 21-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Czwartą osobą, która tego dnia straciła uprawnienia do kierowania pojazdem był 23-letni mieszkaniec Warszawy. Kierując pojazdem marki Mitsubishi jechał przez miejscowość Snopki z prędkością 128 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym policjanci drogówki zatrzymali kierującemu  prawo jazdy. Ponad to 23-latek ukarany został przez funkcjonariuszy mandatem karnym w wysokości 500 złotych i 10 punktami karnymi.

Wszyscy zatrzymani przez policjantów kierowcy staną przed sądem. Kodeks karny za jazdę po alkoholu przewiduje karę 2 lata pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo w związku z nowelizacją przepisów, osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5.000 złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10.000 złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policjanci apelują o reagowanie na wszelkie sytuacje, w których osoba nietrzeźwa chce wyjechać na drogę. Nieistotne, czy będzie kierować pojazdem mechanicznym, czy rowerem. Należy pamiętać, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie dla innych korzystających z drogi.

mp/asz/in

Powrót na górę strony