Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Pierwszy śnieg i 4 wypadki. Pokrzywdzeni w nich to głównie dzieci

Na Warmii i Mazurach wczoraj zagościła prawdziwa zima, która zaskoczyła niektórych kierowców. Pierwszy śnieg na drogach dał się im we znaki. Policjanci byli wzywani na miejsce 4 wypadków, w wyniku których 4 osoby zostały ranne. Głównie, bo aż w 3 przypadkach, były to dzieci, w wieku od 3 do 7 lat. W pierwsze zimowe popołudnie odnotowano także 59 kolizji. Funkcjonariusze przypominają, co może pomóc kierowcom, aby poprawić swoje zimowe bezpieczeństwo na drodze.

Godz. 13.40

Na drodze 531 w okolicy miejscowości Florczaki w gminie Łukta, 30-letni kierowca jadąc samochodem marki Kia Sorento prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia obrażeń doznał 7-latek, który wraz z mamą został przetransportowany do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Godz. 14.20

Na drodze wojewódzkiej 544 prowadzącej z Iłowa-Osady do Mławy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem ciężarówki i osobowej bory. Prowadzący na miejscu zdarzenia czynności policjanci ustalili, że na jadący prawidłowo w kierunku Mławy samochód osobowy vw bora najechał pojazd ciężarowy jadący w kierunku Działdowa. Naczepa ciężarówki w czasie jazdy, na skutek poślizgu, zjechała na przeciwległy pas jezdni i zahaczyła o bok jadącego prawidłowo samochodu osobowego. Kierujący ciężarówką mieszkaniec Ciechanowa był trzeźwy. Volkswagenem podróżowały 3 osoby, dwoje dorosłych mieszkańców gminy Działdowo i dziecko, które w stanie krytycznym helikopter medyczny przetransportował do szpitala w Olsztynie. Samochody zabezpieczono na parkingu strzeżonym do dalszych czynności dochodzeniowo-śledczych.

Godz. 14.45

W miejscowości Półwieś w pow. iławskim kierująca hyundaiem nie dostosowała prędkości jazdy do warunków ruchu na zaśnieżonej jezdni, straciła panowanie nad autem, zjechała na prawe pobocze drogi, a następnie najechała na drzewo. W wyniku zdarzenia pasażerka pojazdu doznała niegroźnych obrażeń ciała.

Godz. 16.25

W Gwiździnach - pow. nowomiejski - kierujący samochodem osobowym marki Renault Laguna nie dostosował się do znaku B-20 "STOP" w wyniku czego wymusił pierwszeństwo przejazdu prawidłowo jadącej kierującej vw passatem. Kobieta gwałtownie zahamowała, zjechała na pobocze uderzając w znak drogowy.

W wyniku zdarzenia obrażeń ciała doznał 3-letni syn kierującej passatem, który trafił do olsztyńskiego szpitala.

Policyjny Poradnik Zimowy w ruchu drogowym

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych podróży. Odpowiednie przygotowanie do zimy naszych aut, odpowiedzialne zachowania oraz empatia wobec innych uczestników ruchu drogowego mogą zdziałać wiele.

Zima to szczególny czas na naszych drogach. Zmienne warunki pogodowe, częste opady deszczu, śniegu, zamglenia, przymrozki, zawieje śnieżne i zamiecie, skoki temperatury i szybko zapadający zmrok - tak właśnie zapowiada się najbliższe kilka miesięcy. By nie dać się zaskoczyć zimie, warto dokładnie przygotować do niej nasze auta.

Zimowe opony, łańcuchy, płyn w spryskiwaczu i sprzęt do odśnieżania

Kierowcy powinni pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania.

Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach  na te, które przystosowane są do zimowych temperatur. Każdy kierowca wie także, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania - tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, maskę oraz  dach samochodu. Zalegające  warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych  użytkowników - zwłaszcza tych, którzy jadą za nami. Wybierając  się w góry warto  pomyśleć o specjalnych łańcuchach na koła, które ułatwią jazdę w trudnych warunkach. Na niektórych drogach – odpowiednio oznakowanych- używanie łańcuchów jest obowiązkowe.

Kiedy światła przeciwmgłowe?

Trzeba także sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza( m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

Dłuższa droga hamowania

W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Styl jazdy należy dostosować do warunków istniejących na drodze - m.in.  gdy zajdzie taka potrzeba hamować przy użyciu silnika, lub pulsacyjnie, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w ABS.

Zatankuj „do pełna”

Przygotowując się do długiej podróży warto zatankować „do pełna”, na trasie  możemy napotkać trudności np. duży korek czy utrudnienia związane z pogodą i nie będziemy mieli możliwości zatankowania auta przez długi czas.

Bezpieczeństwo zależy od ciebie

Pamiętajmy, by stosować zasadę zachowania ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza terenem zabudowanym muszą używać  odblasków - nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować pieszym życie .

Te kilka prostych porad, uwaga, skupienie, odpowiedzialność, bezwzględne zachowanie trzeźwości za kierownicą i empatia wobec innych mogą pomóc bezpiecznie poruszać się po drogach naszego regionu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich.

mk/af

  • Wypadek drogowy w pow. działdowskim
  • Miejsce wypadku drogowego w pow. działdowskim
Powrót na górę strony