Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iława, Olsztyn: Jechali za szybko - stracili prawa jazdy

Iławscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierowcę, który w świetle nowych przepisów przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h i tym samym stracił prawo jazdy. Kierująca mazdą jechała bowiem w Chełmżycy z prędkością 107 km/h, za co znowelizowane przepisy przewidują utratę prawa jazdy na 3 miesiące. Ze swoimi uprawnieniami pożegnali się także dwaj młodzi kierowcy, którzy przekroczyli prędkość na ulicy Lubelskiej w Olsztynie. Jeden z nich posiadaczem prawa jazdy był niespełna rok.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie  (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości  w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Tak właśnie dokument uprawniający do kierowania samochodem stracił wczoraj kolejny kierujący na terenie powiatu iławskiego. Kobieta jechała mazdą w miejscowości Chełmżyca  kiedy to policjanci iławskiej drogówki, zatrzymali ją do kontroli drogowej. Oświadczyli, że jechała z prędkością 107 km/h w obszarze zabudowanym. W trakcie kontroli funkcjonariusze ustalili, że kierowcą mazdy jest 49 – latka. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym kobieta ukarana została przez policjantów 400-złotowym mandatem oraz 10 punktami. Funkcjonariusze drogówki  zatrzymali kobiecie także prawo jazdy.

Z kolei olsztyńscy policjanci praktycznie w tym samym czasie na ul. Lubelskiej zatrzymali do kontroli dwóch kierowców, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość. U pierwszego laserowy miernik prędkości pokazał na wyświetlaczu 117km/h. 38-letni kierowca toyoty oprócz utraty prawa jazdy na trzy miesiące otrzymał mandat karny a na jego koncie pojawiły się punkty karne.

Drugi z kierowców jechał nieco wolniej. Jednak na tyle szybko, aby również otrzymać mandat i punkty karne. Jego renault mknęło z prędkością 102 km/h. Policjanci zatrzymali 20-latkowi prawo jazdy, które jak się okazało, miał niespełna rok.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie  (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości  w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.

jk/kb/in

Powrót na górę strony