Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Półmetek Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach

Za nami półmetek Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie każdego dnia przeprowadzają prelekcje edukacyjne, podczas których uświadamiają, jakie jest ryzyko związane z pochopnym poszukiwaniem pracy za granicą. W spotkaniach uczestniczy młodzież szkół ponadgimnazjalnych, studenci, nauczyciele i osoby bezrobotne.

W dniach 19 – 25 października 2015 r. w całym województwie odbywają się wydarzenia związane z VII Ogólnopolskim Tygodniem Kariery. W tym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, który koordynuje realizację OTK na Warmii i Mazurach, zaprosił do współpracy policjantów. Tym samym doradcy zawodowi i pośrednicy pracy razem z funkcjonariuszami Policji edukują o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi oraz promują bezpieczną pracę i karierę. Tydzień Kariery zbiega się z działaniami podejmowanymi przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w ramach autorskiego projektu „Nie tylko dzieci dają się nabrać”. Jest on realizowany od maja bieżącego roku w ramach Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2013 – 2015, a jego głównym celem jest przekazanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z podejmowania pochopnych decyzji o wyjeździe za granicę oraz wskazówek, gdzie i jak szukać pomocy, jeśli zostanie się ofiarą handlu ludźmi.

Podczas Tygodnia Kariery policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przeprowadzili już 23 spotkania, w których uczestniczyło ogółem prawie 600 osób. Odbywały się one zarówno w Olsztynie, jak też w powiecie: m. in. w Olsztynku, w Dobrym Mieście i Węgoju. Spotkania podzielone były na dwie części – pierwsza dotyczyła doradztwa zawodowego i prowadzona była przez specjalistów w tej dziedzinie – doradców zawodowych, pośredników pracy, asystentów EURES i pedagogów, którzy reprezentowali: Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, Miejski Urząd Pracy w Olsztynie i Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie oraz Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną Nr 1 w Olsztynie. Słuchacze mogli dowiedzieć się na czym polega świadome planowanie kariery zawodowej i na jakie wsparcie mogą liczyć od doradcy kariery. Eksperci wyjaśniali również czym jest EURES i przybliżali portal internetowy Sieci Europejskich Ofert Pracy, podpowiadając m.in. w jaki sposób wyszukiwać dostępnych tam ofert pracy zagranicznej. Druga część spotkania prowadzona była przez przedstawicieli Policji, którzy zwracali uwagę na aspekt bezpieczeństwa w poszukiwaniu pracy, uświadamiając słuchaczom istnienie zagrożeń wynikających z podejmowania pochopnych decyzji o wyjeździe. Funkcjonariusze wyjaśniali istotę przestępstwa handlu ludźmi, tłumacząc jakich błędów podczas szukania pracy należy unikać, by zminimalizować ryzyko. Podpowiadali również gdzie należy szukać pomocy, jeśli zostanie się ofiarą tego procederu.

Dotychczas odbyły się spotkania z młodzieżą w szkołach ponadgimnazjalnych w Olsztynie, tj. w Zespole Szkół Mechaniczno – Energetycznych, II Liceum Ogólnokształcącym, Zespołach Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, Samochodowych oraz Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, VI Liceum Ogólnokształcącym, Bursie Nr 3 oraz w Zespole Szkół w Olsztynku, Dobrym Mieście i Węgoju (gm. Biskupiec). Podczas tych spotkań wyświetlane były m.in. filmy edukacyjno – informacyjne przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ich bohaterowie to przede wszystkim osoby, które zmuszane były do niewolniczej pracy. Opowiadając swoją tragiczną historię przestrzegają innych przed nieuczciwymi pracodawcami i przed wyjazdami za granicę bez odpowiedniego przygotowania. Obejrzane filmy komentowali funkcjonariusze przedstawiając młodzieży zasady, o których należy pamiętać planując podjęcie pracy za granicą.

Policjanci poprowadzili także 2 spotkania dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy – miejskim i powiatowym.

We wtorek w Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie odbyły się warsztaty dla nauczycieli i wychowawców realizujących zadania związane z doradztwem zawodowym. Wzięło w nich udział 24 pedagogów z olsztyńskich placówek oświatowych, a zajęcia poprowadzili: doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej i doradca EURES z WUP w Olsztynie oraz przedstawicielka olsztyńskiego Wydziału Prewencji. Koordynatorka policyjnego projektu „Nie tylko dzieci dają się nabrać” poprowadziła warsztaty pod nazwą „Jak unikać zagrożeń związanych z handlem ludźmi?”. Podczas zajęć słuchacze dowiedzieli się, czym jest zjawisko handlu ludźmi i jak o nim rozmawiać z młodzieżą podczas zajęć z doradztwa zawodowego. Przedstawicielka Policji wyposażyła nauczycieli w pakiet materiałów pomocnych w pracy dydaktycznej z przedmiotowej tematyki, przekazując materiały z projektu olsztyńskiej Policji i przykładowe scenariusze zajęć z młodzieżą. Uczestnicy obejrzeli również filmy edukacyjne, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi.

Natomiast w czwartkowe południe w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się zorganizowane przez Biuro Karier UWM spotkanie dla studentów i absolwentów, w którym poza przedstawicielką Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie uczestniczyła również strażniczka graniczna z Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie oraz doradca zawodowy i asystent EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Studentom przybliżono, poza zagadnieniami teoretycznymi, związanymi z planowaniem kariery i ze zjawiskiem handlu ludźmi, również przykłady spraw, z którymi w swojej pracy zawodowej spotykali się przedstawiciele organów ścigania.

Kolejne spotkania policjantów i doradców zawodowych z młodzieżą odbędą się w piątek (w Zespole Szkół Budowlanych i Zespole Szkół Gastronomiczno – Spożywczych), natomiast w sobotę przedstawiciele Policji spotkają się ze studentami Olsztyńskiej Szkoły Wyższej (w siedzibie Szkoły o godzinie 9:30) i Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Olsztynie (o godzinie 12:00). Będą to spotkania kończące Ogólnopolski Tydzień Kariery, ale policjanci nie kończą edukowania przed zagrożeniami. Na koniec października i w listopadzie zaplanowane są bowiem kolejne spotkania, zarówno z młodzieżą szkół średnich, jak i studentami.

lc/kmp

 

  • Zajęcia na UWM
  • Policjant podczas zajęć w II LO
  • Uczestnicy spotkania
Powrót na górę strony