Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Szkolenie „Jak ma sobie poradzić pracownik socjalny w trudnej sytuacji?” Pierwsza ocena uczestniczek

Zdarzenia, w wyniku których poszkodowani zostają pracownicy pomocy społecznej, pojawiają się zbyt wiele razy. Agresja słowna, lub fizyczna petentów wobec pracownika socjalnego już kończyła się tragicznie. Jak to zmienić, jak właściwie reagować, jak chronić swoje zdrowie i życie – o tym z pracownikami socjalnymi z Warmii i Mazur rozmawiali policjanci. Ze strony uczestników szkolenia padło wiele przykładów sytuacji problemowych wziętych z codziennego życia zawodowego. Oprócz teorii, była i praktyka. Panie uczestniczyły w symulacjach, jak poradzić sobie z trudnym petentem.

Za dużo przykładów

Maków woj. łódzkie, grudzień 2014

Do pomieszczeń Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wtargnął mężczyzna, który po polaniu dwóch pracownic łatwopalną cieczą – najprawdopodobniej benzyną- podpalił je. W wyniku zdarzenia zmarły dwie kobiety w wieku 40 i 62 lat. Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Łodzi, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia ze zbrodnią zabójstwa, zaś sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem.

Gorzów, kwiecień 2015

Podduszał, uderzył o ścianę, próbował zrzucić ze schodów - tak zareagował 62-letni mężczyzna, kiedy pracownica socjalna z chorzowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówiła przeprowadzenia z nim i jego 57-letnią żoną wywiadu środowiskowego, po tym jak zauważyła, że oboje są pijani.

Wtedy mężczyzna zaczął obrażać kobietę i kierować w jej stronę wulgaryzmy. Kiedy kobieta poinformowała, że wychodzi z tego mieszkania, mężczyzna zaatakował ją. –Podduszał naszą pracownicę, uderzył o ścianę, próbował wyrwać telefon komórkowy. Zaatakowana kobieta wybiegła na klatkę schodową, gdzie napastnik próbował ją jeszcze zrzucić ze schodów. Na wołanie o pomoc zareagowała jedynie sąsiadka mieszkająca piętro wyżej. Pracownica socjalna została przewieziona do szpitala. Obrażenie, które odniosła podczas tamtej wizyty, skutkowały niezdolnością do pracy przez okres dłuższy niż siedem dni. 

Olsztyn, wrzesień 2015

Około godziny 14.00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że w jednym z domów na terenie Olsztyna 62-latek groził pozbawieniem życia pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z jej relacji wynikało, że podczas wizyty domowej, którą miała w zakresie swoich obowiązków, 62-letni mężczyzna bez powodu skierował w jej kierunku broń, grożąc jej.

Przerażona kobieta po wyjściu z mieszkania sprawcy, natychmiast wezwała policjantów. Funkcjonariusze chwilę później zatrzymali mieszkańca Olsztyna. Mężczyzna trafił do aresztu. Funkcjonariusze znaleźli przy nim broń, naboje, nóż oraz gaz. Śledczy ustalają, czy przedmiot, którym wymachiwał mieszkaniec miasta był bronią palną. Marek C. stanie przed sądem.

Potrzebne szkolenia

Od dziś specjalny zespół z KWP w Olsztynie, w którego skład wchodzą specjaliści z Wydziału Prewencji, Sztabu Policji oraz psycholog, we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie rozpoczął cykl szkoleń dla pracowników socjalnych w obszarze radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

W szkoleniach zaplanowano udział prawie 1000 pracowników socjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego, w ramach 68 dni szkoleniowych.

Celem szkolenia jest:

·         ćwiczenie umiejętności nawiązania pierwszego kontaktu w sytuacji kryzysowej;

·         ćwiczenie umiejętności podtrzymania kontaktu do przyjazdu negocjatorów policyjnych;

·         ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, w tym kontrolowania złości;

·         ćwiczenie umiejętności oceny konkretnej sytuacji oraz zachowania osób w niej uczestniczących pod kątem rozpoznania czynników ryzyka mających wpływ na powstanie i eskalację                   niepożądanych reakcji;

·         poznanie i stosowanie technik deeskalacyjnych opartych na umiejętnościach interpersonalnych.

·         poznanie struktur organizacyjnych Policji w kontekście możliwości uzyskania szybkiej pomocy,

·         poznanie podstawowych zasad samoobrony w celu uniknięcia zagrożenia.

 

Teoria i praktyka

Szkolenie składa się z części teoretycznej, w trakcie której policyjni specjaliści omawiali poszczególne zagadnienia, będące jednocześnie wprowadzeniem do zajęć warsztatowych oraz ćwiczeń/symulacji.

Symulacje obejmowały przykładowe sytuacje kryzysowe, jakie mogą zaistnieć na terenie ośrodków pomocy socjalnej lub w terenie np. odmowa wypłaty świadczenia, cofnięciem świadczenia, niezrozumienie procedury postępowania pracownika socjalnego i upatrywanie w tym jego złej woli, przyznaniem świadczenia w kwocie (wielkości) niezadawalającej petenta, negowaniem okoliczności wskazanych przez petenta, czy przewlekłości postępowania w sprawie przyznania świadczenia.

Podczas pierwszego szkolenia, które odbyło się dziś w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Korczaka w Olsztynie 14 pracownic socjalnych opowiedziało o sytuacjach, które spotkały ich podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Najczęściej była to agresja wynikająca z braku realizacji oczekiwań petentów, wyzwiska.

Po części teoretycznej panie mogły pod okiem policyjnych specjalistów poćwiczyć sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji.

W ocenie uczestniczek szkolenia, było ono bardzo potrzebne. Pozwoliło im poszerzyć zawodowe i osobiste kompetencje.

Kolejne szkolenie odbędzie się 6 października br. w Mrągowie.

 

msz/af

Film Ćwiczenia praktyczne podczas szkolenia

Pobierz plik Ćwiczenia praktyczne podczas szkolenia (format mp4 - rozmiar 30.25 MB)

Powrót na górę strony