Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Braniewo: Trwają policyjne działania ,, Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego''

Roztargnienie, pośpiech, rozmowa przez telefon, przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych – to tylko niektóre z przyczyn zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. By im zapobiec od rana policjanci drogówki prowadzą wzmożone działania pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Uwaga funkcjonariuszy skupiona jest nie tylko na cyklistach, czy pieszych, ale również na zachowaniach kierowców względem nich.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, podczas zderzenia z jadącym z dużą prędkością pojazdem praktycznie nie mają szans na przeżycie. Dlatego policjanci z braniewskiej komendy już po raz kolejny przeprowadzają prewencyjne działania, podczas których czujnie reagują na wszelkie wykroczenia popełniane nie tylko przez pieszych, ale i  rowerzystów, jak również kierujących pojazdami, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzają  niebezpieczeństwo dla innych osób.

Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi:

·  Wszyscy piesi – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym zobowiązani są do noszenia elementów odblaskowych, w sposób umożliwiający ich dostrzeżenie przez innego uczestnika ruchu

·   Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.

·  Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.

·  Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą.

· W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.

·   Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

jc/in

  • policjanci podczas czynności
  • Policjant podczas rozmowy ze sprawcą wykroczenia
Powrót na górę strony