Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mrągowo: Policyjny patrol na Krutyni

To nasza odpowiedź na potrzeby mieszkańców i turystów, mówią o rozpoczęciu służby w tym miejscu policyjni wodniacy. Po raz pierwszy zwodowali oni łódź specjalnie przygotowaną do patroli na rzece. Krutynia jest wielką atrakcją turystyczną. Uczestnicy spływów kajakowych często dawali się we znaki mieszkańcom, jak i innym tu wypoczywajacym. Picie alkoholu, zaśmiecanie, to największe problemy tego miejsca. Dlatego policyjni wodniacy już tu są i przez cały letni sezon będą dbać o bez­pie­czeń­stwo osób korzystających z uroków tego szlaku.

Wielu turystów, a więc potrzeba policyjnego nadzoru

Szlak rzeki Krutyni uznawany jest na jeden z najpiękniejszych w całej Polsce, a nawet Europie, wiec jak co roku w sezonie letnim nie brakuje tam osób korzystających z uroków tego miejsca. Przez powiat mrągowski przepływa około 20 kilometrowy odcinek tej rzeki, który szczególnie w sezonie letnim wymaga policyjnego nadzoru. Dlatego też mrągowscy policjanci już rozpoczęli tam patrole wodne. Patrolowany przez mrągowskich wodniaków odcinek rzeki Krutyni będzie zaczynał się w miejscowości Krutyń do Młyna, gdzie znajduje się śluza wodna i dalej od Młyna przez miejscowość Rosocha do Ukty.

Łódź płaskodenna i wiosła

Do służby na wodzie policjanci wykorzystają łódź płaskodenną typu ATOL z silnikiem spalinowym o mocy 30 KM, wyposażoną w sprzęt ratunkowy. Specyfika tego miejsca wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego policjanci oprócz siły koni mechanicznych wykorzystują siłę swoich rąk, wiosłując przemieszczają się po rzece.

Zadania policyjnych wodniaków

Służba patrolowa jest pełniona na tym szlaku z uwagi na prowadzoną tam żeglugę zarobkową przez przewoźników tzw. „łodzi pchanych” oraz w związku z indywidualnymi i organizowanymi spływami kajakowymi. Mieszkańcom i turystom dawali się we znaki ci, którzy traktowali szlak jako miejsce alkoholowych zabaw, śmiecili i zakłócali spokój. Dlatego zadania policyjnych motorowodniaków w głównej mierze polegają na zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa oraz egzekwowaniu przestrzegania przepisów z Ustawy o ochronie środowiska i Prawa Wodnego. Funkcjonariusze przede wszystkim jednak sprawdzają stan trzeźwości pływających kajakami oraz przewoźników tzw. „łodzi pchanych”. Sprawdzają również wyposażenie łodzi i kajaków w sprzęt ratunkowy. Dodajmy, że wszystkie małe statki musza być wyposażone w środki ratunkowe. Policjanci zwracają uwagę, czy pływający kajakami, bądź łodziami mają pojemniki, lub worki na odpady, tak by nie zaśmiecali szlaku krutyńskiego poprzez wrzucanie śmieci do wody.

Policyjne kontrole dotrą także poza rzeczny nurt. Funkcjonariusze będą również zwracali uwagę na dzikie obozowiska oraz to, czy ogniska nie są rozpalane w miejscach zabronionych.

Miłe słowa od mieszkańców i turystów

Mrągowskich policjantów pływających łodzią na krutyńskim szlaku będzie można spotkać do końca sezonu letniego, a już po pierwszych dniach ich służby mieszkańcy i aktywnie wypoczywający tu turyści skierowali pod ich adresem wiele ciepłych słów i aprobaty dla ich pracy.

jd/af

Powrót na górę strony