Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny dozór za znęcanie się nad partnerką

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy kętrzyńscy policjanci zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem 53-letniego mieszkańca gminy Kętrzyn. Mężczyzna usłyszał już zarzut znęcania się nad partnerką. Prokurator objął go dozorem Policji oraz nakazał opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną i zakazał zbliżania się do niej.

53-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn podejrzany jest o to, że w okresie od października 2022 roku do 26 marca 2023 roku w miejscu zamieszkania, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją partnerką. Mężczyzna wszczynał awantury domowe podczas których wyzywał kobietę, groził pozbawieniem życia, popychał, szarpał za ubrania a także wyganiał z mieszkania. Podejrzany o znęcanie się nad żoną został skutecznie od niej odizolowany. Na wniosek funkcjonariuszy, prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór, zakaz zbliżania oraz kontaktowania się z pokrzywdzoną, a także nakazał opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu.

Wkrótce 53-latek odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

(ep/rj)

 

Powrót na górę strony