Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustwa metodą na BLIK-a

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Metoda ta polega na tym, że oszuści włamują się na konto na portalu społecznościowym i udając właściciela rozsyłają wiadomości do jego znajomych. Proszą o pilną pożyczkę pieniędzy poprzez udostępnieniu kodu BLIK. Szkopuł tkwi w tym, że jeśli nawet zdziwi nas taka nagła prośba o pożyczkę i skontaktujemy się z tą osobą odpisując na wiadomość - odpowiedzi udzieli nie kto inny jak oszust, dlatego należy dzwonić, aby potwierdzić, czy faktycznie to nasz znajomy potrzebuje pożyczki.

W środę (22.06.2022r.) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach zostali powiadomieni o oszustwie za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego.  Mechanizm działania oszusta, który włamał się na konto społecznościowe 33-latki z Bartoszyc, był typowy dla tego rodzaju przestępstwa. Oszust przełamał zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym i używając powiązanego z nim komunikatora w imieniu 33-latki wysyłał wiadomości do jej znajomych z prośbą o pilną pożyczkę pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Podając się za 33-latkę oszust, tłumaczył potrzebę pożyczki problemami ze swoim bankiem. Nic niepodejrzewające dwie znajome kobiety wygenerowały kody BLIK. Jedna straciła 1000 złotych, kolejna 4000 złotych. 

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK-a? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder jest bardzo popularny.

Bądź czujny!  Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Sprawdź najpierw, czy osoba, która do Ciebie napisała rzeczywiście potrzebuje finansowej pomocy. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwoń do niej, (ale nie za pośrednictwem aplikacji) tylko tradycyjnie i potwierdź jej prośbę. Jeden telefon pozwoli na uniknięcie utraty pieniędzy.

(mk/kh)

Powrót na górę strony