Bezpieczne Święta Wielkanocne - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Bezpieczne Święta Wielkanocne

Bezpieczne Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne od lat kojarzone z tradycją „lanego” poniedziałku, to nie tylko czas przedświątecznych zakupów, kiedy to sklepy, markety i centra handlowe odwiedzają roztargnieni i nieuważni klienci. Drugi dzień świąt, nazywany według tradycji  „śmigusem dyngusem”, to dla wielu młodych ludzi okazja do zachowań, które znacznie odbiegają od tradycyjnych obchodów „lanego” poniedziałku. Policjanci apelują o rozwagę i bezpieczną zabawę.

W „lany” poniedziałek podczas pozornie bezpiecznych zabaw, kiedy to często bardzo młodzi ludzie wykorzystują różne metody i narzędzia do tego, by jak najhuczniej świętować tradycję, dochodzić może do naruszeń prawa. Tego dnia w wielu miejscach aktywizują się liczne grupy młodzieży, których zachowanie staje się chuligańskim wybrykiem naruszającym granicę dobrej i bezpiecznej zabawy.
Z uwagi na warunki pogodowe, jakie panowały w czasie zeszłorocznych świąt, na terenie naszego województwa nie zanotowano zdarzeń z udziałem osób, które poprzez nierozważne obchodzenie „lanego” poniedziałku weszły w konflikt z prawem. Jednak doświadczenia z lat poprzednich wskazują, że niejednokrotnie młodzi ludzie bez zachowania umiaru oblewają wiadrami wody przypadkowych przechodniów, w tym osoby starsze i dzieci. Niejednokrotnie dochodziło do oblewania przejeżdżających samochodów, co stwarzało zagrożenie w ruchu drogowym.
Naruszenia przepisów w związku z obchodami tradycji „lanego” poniedziałku będą traktowane jak wykroczenia, za które Policja może zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ukarać mandatem karnym, bądź skierować sprawę do sądu. Wykroczenia te mogą polegać między innymi na:
- oblewaniu wodą przechodniów, jeśli ma to charakter chuligański, bądź wlewaniu wody do klatek schodowych, czy środków komunikacji miejskiej itp.
- rzucaniu woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewaniu cieczy przez okno i za te wykroczenia grozi mandat do 500 zł.
- oblewaniu pasażerów autobusów, bądź rzucaniu woreczkami z wodą w pojazdy, co może naruszać przepisy ruchu drogowego.

Pomysłowość i brak wyobraźni młodych ludzi niejednokrotnie mogą doprowadzić do tragedii, dlatego też policjanci nie będą tolerować chuligańskich wybryków. Każde zachowanie, które będzie niezgodne z prawem spowoduje, że będziemy musieli zająć się sprawą.

Apelujemy również do rodziców, by zwracali szczególną uwagę dzieciom, że oblewanie osób, które tego sobie nie życzą jest zabronione. Jeśli nieletni zniszczy komuś odzież, torebkę, telefon lub inny przedmiot, konsekwencje finansowe poniosą jego rodzice.

Nie pozwólmy na to, by swawola młodych ludzi oraz brak wyobraźni zepsuły nastrój świąt, na które czekamy cały rok.