Wodniacy przygotowani do sezonu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Wodniacy przygotowani do sezonu

W nadchodzącym sezonie o bezpieczeństwo osób wypoczywających na terenie naszego województwa dbać będzie prawie 70 funkcjonariuszy. Już dziś szkolą się, by było bezpieczniej.

Po raz kolejny w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, przy wsparciu Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego, odbyło się lokalne doskonalenie zawodowe dla  policjantów pełniących służbę na wodach i terenach przywodnych. 

Szkolenie miało głównie charakter praktyczny, co dało wodniakom możliwość doskonalenia umiejętności już posiadanych, ale też zdobywania nowych.

Większość zajęć odbywała się na basenie, gdzie policjanci ćwiczyli przede wszystkim:

  • pływanie sposobami stosowanymi w ratownictwie wodnym,
  • skoki ratunkowe i inne sposoby bezpiecznego wejścia do wody,
  • pływanie pod wodą,
  • prowadzenie akcji ratunkowych z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wodnego,
  • holowanie osoby zagrożonej,
  • opanowanie osoby tonącej pasywnej i ułożenie jej w pozycji do holowania.

Policjanci uczyli się także  zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, zwłaszcza osobom wydobytym z wody, co ćwiczyli na zajęciach praktycznych.   

Służba wodniaków w okresie największego natężenia turystycznego, z uwagi na ukształtowanie i charakterystykę naszego regionu, nie należy do najłatwiejszych. Wydawać by się mogło, że lekko i przyjemnie jest pracować na wodzie, jednak głównie dzięki profesjonalizmowi naszych policjantów oraz ich determinacji, możemy wypoczywać bezpiecznie.

W nadchodzącym sezonie na wodach naszego regionu pojawi się 20 łodzi ciężkich kategorii R-2, 5 łodzi lekkich kategorii R-3 oraz 1 poduszkowiec. W tym roku w Komisariacie Policji w Mikołajkach służbę rozpocznie szybka i nowoczesna łódź motorowa Sportis S-6200/K pozyskana przez KGP ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej. Dzięki takiemu sprzętowi  na wodach obecnych będzie około 40 funkcjonariuszy z komend powiatowych i miejskich naszego województwa. Wsparcia w pełnieniu służby na wodach i terenach przywodnych udzielą również policjanci z OPP.