Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkańcy Warmii i Mazur czują się bezpiecznie w miejscu zamieszkania

Jest bezpiecznie, także podczas spacerów po zmroku, policjanci Warmii i Mazur pracują dobrze i są skuteczni na co dzień. Takie wyniki przedstawiają, badania opinii społecznej realizowane corocznie przez CBOS. Badanie dotyczy oceny pracy policjantów i skuteczności Policji w walce z przestępczością oraz lęku przed przestępczością. 78,4 % mieszkańców naszego województwa nie boi się spacerować po zmroku w swojej okolicy. Dobrze ocenia pracę Policji 72,9 % respondentów, a 69,5 % - uważa działania Policji za skuteczne.

Zdecydowana większość mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w okolicy swojego miejsca zamieszkania (78,4%). Ponad jedna piąta badanych twierdzi przeciwnie (19,2%), a (2,3%) respondentów ma trudności z odpowiedzią na to pytanie.

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego dobrze oceniają pracę policjantów pełniących służbę w okolicy ich miejsca zamieszkania (72,9%). Złe oceny wystawia policjantom (14,4%) badanych, natomiast (12,7%) nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Badanych poproszono aby ocenili skuteczność Policji w walce z przestępczością w okolicach ich miejsca zamieszkania. Porównując z poprzednimi edycjami mieszkańcy twierdzą, że Policja skutecznie walczy z przestępczością, uważa większość badanych (69,5%). Odmienne deklaracje składa (19.3%) respondentów, zaś (11,2%) nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

W stosunku do poprzedniej edycji nie zmienił się w znaczący sposób poziom strachu przed zagrożeniami i niebezpiecznymi zdarzeniami. 36,6 % badanych boi się brawurowych kierowców, 18,1 % włamań, a 16,9 % obawia się agresji ze strony osób pijanych lub narkomanów. Dla 14,5 % osób powodem do uczucia zagrożenia są bójki i pobicia, natomiast kradzieży boi się 13,7 % mieszkańców Warmii i Mazur.

W kwestiach związanych z pracą Policji jest najważniejsze dla 54,7% ankietowanych łatwe dodzwonienia się pod numer alarmowy 997 lub 112 oraz dla 36,9 % szybkie przybycie policjantów po wezwaniu na miejsce zdarzenia.

Częstotliwość widywania pieszych lub zmotoryzowanych patroli Policji w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Z częstotliwością kilka razy w tygodniu spotyka się  (28,9%) mieszkańców naszego województwa. Co najmniej raz w tygodniu widuje patrole (23,5%), a codziennie (15,8%). Na widywanie patroli policyjnych co najmniej raz w miesiącu wskazuje (14,7%) ankietowanych, natomiast (7,8%) deklaruje widywanie ich rzadziej niż raz w miesiącu.

Respondentów pytano także o ocenę zaangażowania Policji i innych podmiotów na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 77,1 % dobrze ocenia zaangażowanie Policji oraz 75,3 % zaangażowanie władz gminnych i miejskich w bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Badania pokazały także, potrzebę Policji w podejmowaniu działań edukacyjnych w obszarze bezpieczeństwa (83,4%) respondentów jest tego zdania, a edukacja powinna mieć formę spotkań, pogadanek tak twierdzi 65 % mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: Polskie Badanie Przestępczości, KGP, 2007-2015

Opracowała  Barbara Niewiero

Powrót na górę strony