Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Iławska policjantka zatrzymała nietrzeźwego kierującego

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Tak też był w przypadku 39 – latka, którego zatrzymała policjantka podczas wykonywania czynności służbowych do sprawy kolizji pod jednym z lokalnych marketów. Mężczyzna wkrótce za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Iławie pojechała realizować czynności służbowe do jednego z lokalnych marketów. Kilka dni wcześniej doszło tam do zdarzenia drogowego. Sprawca uderzył w zaparkowany pojazd po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a świadek zapisał jego nr rejestracyjne, które przekazał policji.  Funkcjonariuszka zabezpieczyła zapis z kamer sklepowego monitoringu i wracając już do komendy zauważyła, iż przed nią wyjeżdża samochód, który był sprawcą zdarzenia drogowego. Policjantka pojechała za mężczyzną, aby wręczyć mu wezwanie do Komendy Powiatowej Policji w Iławie celem przesłuchania. Kiedy samochód zatrzymał się na osiedlowym parkingu, funkcjonariuszka podeszła do kierującego i zaczęła z nimi rozmawiać. Mężczyzna miał problem z utrzymaniem równowagi oraz mówił dość niewyraźnie. W związku z powyższym na miejsce przyjechał drugi patrol policji, celem zbadania stanu trzeźwości kierującego.  Okazało się, że 39 – latek kierował skodą mając ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyznę, a samochód przekazali osobie przez niego wskazanej.

Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju, tylko w 2019 roku na terenie powiatu iławskiego spowodowali 42 zdarzenia drogowe.

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

Powrót na górę strony