Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci spotkali się z seniorami

Policjanci z Nidzicy i Gołdapi spotkali się z seniorami. Podczas spotkania policjanci przekazali wiedze na temat tego, jak nie dać się oszukać, jak zabezpieczyć dom czy mieszkanie oraz dlaczego należy nosić odblaski.

Nidzica:

Podczas spotkania zorganizowanego przez oddział ZUS w Nidzicy dzielnicowy asp.szt. Maciej Płoski, Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego asp. Jacek Zbrzyzny i rzecznik prasowy sierż. Alicja Pepłowska z tutejszej Komendy podzielili się z seniorami cennymi wskazówki na temat postępowania w domu i na ulicy tak, by nie stać się ofiarami przestępstwa. Policjanci przekazali osobom starszym informacje o zagrożeniach jakie na nich czyhają w życiu codziennym, uświadamiali o sposobach działania oszustów prezentując schemat działania m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”, „na hydraulika”, „na pracownika socjalnego” czy „pracownika energetyki”. Przestrzegali również przed nieuczciwymi akwizytorami, którzy prześcigają się w pomysłach aby znaleźć pretekst wejścia do mieszkania proponując leki, perfumy czy koce. Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego przedstawił na spotkaniu problematykę bezpieczeństwa seniora jako niechronionego uczestnika ruchu drogowego, przypomniał zasadach poruszania się po ciągach rowerowo – pieszych oraz zaletach noszenia elementów odblaskowych.

Spotkanie z seniorami to doskonała okazja do promowania aplikacji mobilnych, których celem jest poprawa bezpieczeństwa. Dzielnicowy przedstawił seniorom istotę funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wytłumaczył uczestnikom schemat działania tego mobilnego narzędzia mającego służyć poprawie bezpieczeństwa społeczności lokalnych i zachęcał do korzystania w razie posiadania informacji o zagrożeniu.

Zgromadzeni seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, dzielili się swoimi doświadczeniami. Na koniec osoby starsze otrzymały opaski odblaskowe.

Celem spotkania było zwiększenie świadomości seniorów a tym samym zmniejszenie liczby przestępstw wyrządzanych na ich szkodę. Pamiętajmy, jeżeli mamy wątpliwości czy osoba, z którą rozmawiamy ma wobec nas czyste intencje zawsze możemy powiadomić Policję korzystając z numeru alarmowego 112, bądź skontaktować się z dzielnicowym.

Działania zrealizowane były w ramach porozumienia zawartego między Komendantem Głównym Policji a Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli.

 

 

Gołdap:

We wtorek 15 października br. z okazji otwarcia kolejnego roku działalności w Uniwersytecie III Wieku gościła funkcjonariuszka gołdapskiej komendy Policji. Zaproszenie było świetną okazją do rozmowy z seniorami o ich bezpieczeństwie. Hasłem przewodnim spotkania był Bezpieczny Senior, czyli „Okazja czyni złodzieja”. Wszystko po to, aby seniorzy czuli się jeszcze bezpieczniej. Policjantka w trakcie spotkania przedstawiła jak nie stać się ofiarą oszustów, jak zabezpieczyć swoje mienie oraz jak właściwie i bezpiecznie korzystać z bankomatów i posługiwać się kartami płatniczymi. Zwróciła uwagę seniorów na ich udział w budowaniu bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy poprzez przekazywanie policji informacji o miejscach zagrożonych przestępczością bądź innymi niepożądanymi zjawiskami korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Na koniec spotkania omówiła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym bezpieczeństwa pieszych. Sierż. sztab. Anna Barszczewska zwróciła szczególną uwagę seniorów na to, aby każdy będąc niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego używał elementów odblaskowych.

Na ręce przedstawicielki Uniwersytetu policjantka złożyła elementy odblaskowe oraz vademecum bezpieczeństwa, w którym zawarte są informacje dotyczące m.in. zabezpieczenia mienia.

Gadżety oraz książeczki zakupione zostały w ramach II edycji projektu „On, Ty i Ja razem na szlaku bezpieczeństwa powiatu gołdapskiego” realizowanego przez Starostwo Powiatowe i Komendę Powiatową Policji w Gołdapi.

 

 

 

(ap/ab/rj)

Powrót na górę strony