Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Noga z gazu! Chwila nieuwagi może skończyć się bardzo groźnie

Padający deszcz, liście spadające na ziemie, mokra jezdnia, szybciej zapadający zmrok – to tylko kilka cech charakteryzujących jesień na drodze. Warunki pogodowe o tej porze roku są bardzo zmienne i skutkują równie zmiennymi warunkami drogowymi. Przekonały się o tym osoby, które w ciągu minionej doby brały udział w kilku groźnych zdarzeniach drogowych. Dlatego kierowco! Ściągnij nogę z gazu i dojedź do domu bezpiecznie!

Olecko - dwa zdarzenia na drogach powiatu

W czwartek (10.10.2019) na drogach powiatu oleckiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych.

Pierwsze miało miejsce na trasie W655 Olecko – Giżycko w miejscowości Doliwy, gdzie około godz. 15:00, jak ustalili pracujący na miejscu policjanci, 55-letnia kierująca Toyotą na łuku drogi nie dostosowała prędkości do warunków drogowych, straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. Kobieta doznała ogólnych potłuczeń ciała i została przetransportowana do szpitala w Ełku. 55-latka jechała sama i była trzeźwa.

Do drugiego zdarzenia doszło po godz. 16:00 w Olecku na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i Targowej. Kierujący samochodem osobowym marki Opel nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu Volkswagenem, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów.  Kierujący VW próbował uniknąć zderzenia i zjechał na pobocze uderzając w hydrant. Na szczęście nikt nie został poszkodowany w tym zdarzeniu. Kierujący oplem został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 zł. Ponadto policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny jego pojazdu z uwagi na brak badań technicznych.

Giżycko – zderzenie auta dostawczego z ciężarówką

Mnie więcej o tej samej porze co w Olecku, doszło do groźnego zdarzenia drogowego na terenie powiatu giżyckiego. Na drodze krajowej nr 59 w miejscowości Wejdyki, jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia, kierujący samochodem dostawczym Peugeot Boxer nie dostosował prędkości do warunków na drodze, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w prawidłowo jadący z naprzeciwka samochód ciężarowy Mercedes. W wyniku zdarzenia dwóch kierowców zostało przetransportowanych do szpitala. Kierowcy byli trzeźwi. Funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

 • Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim
  Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim
 • Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim
  Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim
 • Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim
  Rozbite samochody biorące udział w wypadku w powiecie giżyckim

Nowe Miasto Lubawskie - groźne zdarzenie w Brzoziu Lubawskim

Około godz. 18:00 oficer dyżurny nowomiejskiej komendy także otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego. Miało ono miejsce w Brzoziu Lubawskim. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że mężczyzna kierujący BMW nie dostosował prędkości jazdy do warunków ruchu w wyniku czego zjechał na prawe pobocze i wywrócił auto. Samochodem razem z kierowcą podróżowały 3 osoby. Wszystkie trafiły do szpitala na obserwację. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 20-letniemu mieszkańcowi powiatu brodnickiego, który siedział za kierownicą BMW.

 • Rozbite BMW, które dachowało na drodze Rozbite BMW, które dachowało na drodze
  Rozbite BMW, które dachowało na drodze
 • Rozbite BMW, które dachowało na drodze Rozbite BMW, które dachowało na drodze
  Rozbite BMW, które dachowało na drodze

Lidzbark Warmiński - pijany i bez uprawnień uszkodził ogrodzenie

Tego samego dnia wieczorem przed godz. 22:00 na terenie gminy Lidzbark Warmiński także doszło do zdarzenia drogowego. Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na jego miejscu, kierujący pojazdem Opel Astra podczas cofania wjechał na prywatną posesję i uderzył w ogrodzenie. Po chwili okazało się co było przyczyną takiego zachowania 24-letniego kierowcy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało prawie 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Dodatkowo po sprawdzeniu w systemie mundurowi ustalili, że mężczyzna nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. 24-latek przyznał policjantom, że zanim wsiadł za kierownicę pojazdu pił piwo. Mieszkaniec gminy został zatrzymany w policyjnej celi. Mężczyzna odpowie za uszkodzenie mienia, kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień i w stanie nietrzeźwości. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Pamiętajmy!

Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz brawurowe zachowanie na drodze to najczęstsze przyczyny wypadków. Nadmierna prędkość kierowców to także zagrożenie dla innych użytkowników dróg: kierujących, pieszych i rowerzystów. Dlatego policjanci wiele pracy poświęcają na to, by skutecznie zniechęcać kierowców do nadmiernego rozpędzania aut.

Elbląg – w ciągu jednej doby 6 x 50+

Tylko w ciągu minionej doby elbląscy policjanci zatrzymali 6 kierującym prawa jazdy na najbliższe 3 miesiące. Powód: przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. W ciągu miesiąca tylko na terenie tego jednego miasta odnotowywanych jest około 20-25 tego rodzaju wykroczeń. Kierującym zatrzymywane są wtedy prawa jazdy za rażąco duże przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Co więcej, taryfikator za to wykroczenie przewiduje 500 złotowy mandat i 10 punktów karnych.

Warunki pogodowe – szczególnie o tej porze roku - są bardzo zmienne, nawierzchnia drogi jest często śliska i mokra. Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie ostrożności. Nieprawidłowe zachowania na drodze m.in. nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nie zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami czy zwykła nieostrożność kierujących to najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji. Wielu z nich można uniknąć, przestrzegając przepisów prawa oraz zachowując rozwagę.

(jsz/ich/lm/mk/kn/tm)