Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradł kartę i usiłował zapłacić nią za zakupy. Został zatrzymany

Szczycieńscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dokonanie kradzieży karty bankomatowej, a następnie usiłowania przy jej pomocy zapłaty za zakupy wykorzystując opcję zbliżeniowego dokonywania płatności. Teraz odpowie za popełnione przestępstwa.

Wczoraj (09.09.2019 r.) pracownik jednego ze sklepów na terenie miasta Szczytna poinformował oficera dyżurnego szczycieńskiej policji o próbie uiszczenia opłaty za zakupy przez klienta posługującego się nie swoją kartą płatniczą. Na miejsce od razu skierowany został patrol policji. W rozmowie z kasjerką ustalono, iż znany jej z widzenia mężczyzna próbował zapłacić za swoje zakupy kartą, która nie była jego własnością. Gdy tylko 43-letni mieszkaniec Szczytna usłyszał, że kasjerka wzywa policję oddalił się z miejsca. Patrol policji, który podjął interwencję potrzebował kilkunastu minut, aby zatrzymać mężczyznę podejrzanego o usiłowanie dokonania transakcji płatniczej przy użyciu uprzednio skradzionej karty. 43-latek został przewieziony do policyjnej celi, gdzie po wytrzeźwieniu usłyszał 2 zarzuty. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

W międzyczasie, w jednostce policji pokrzywdzona 26-letnia mieszkanka Szczytna złożyła zawiadomienie dotyczące kradzieży portfela z zawartością m.in. środka płatniczego jakim była karta bankomatowa.  

Za kradzież cudzej rzeczy zgodnie z Kodeksem Karnym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, natomiast za kradzież z włamaniem grozi od roku do 10 lat więzienia.

W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Jeśli nie znajdujemy się w pobliżu placówki bankowej, skorzystajmy z aplikacji mobilnej lub zadzwońmy na infolinię. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na policję.

(aw/rj)

 

  • zatrzymany mężczyzna