Niewybuchy wciąż na polach naszego regionu - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niewybuchy wciąż na polach naszego regionu

Policjanci zabezpieczali niewybuch do czasu przyjazdu wojskowych. Na znalezisko natknięto się podczas prac ziemnych w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Wielka.

Wczoraj (09.09.2019 r.) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy odebrał informację o  niewybuchu, który miał znajdować się w Nowej Wsi Wielkiej. Jak się okazało na nietypowe znalezisko natrafiono podczas prac polowych. O niewybuchu zostali powiadomieni lidzbarscy policjanci, którzy do czasu przybycia żołnierzy ze wyspecjalizowanej jednostki wojskowej, zabezpieczali teren. Prace polowe w miejscu zdarzenia zostały wstrzymane, a właściciel opuścił to miejsce. Jak się okazało niewybuch to pocisk artyleryjski  wielkości ok. 30 cm z czasów II Wojny Światowej.

Przybyły patrol rozminowania zabezpieczył niewybuch. Żołnierze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zabezpieczyli przedmiot, aby w bezpiecznych warunkach go zneutralizować.

Przypominamy, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Co zrobić, jeśli natrafisz na niewybuch?

NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policjantów, którzy potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

- miejsca odnalezienia niewybuchu (jak dojechać, szczegóły miejsca)

- znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)

- danych personalnych osoby zgłaszającej

 

bm/kw