Policyjny praktykant z Niemiec na olsztyńskich ulicach - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny praktykant z Niemiec na olsztyńskich ulicach

W ostatnich tygodniach mieszkańcy Olsztyna mogli być zaskoczeni na ulicy widokiem policjanta w nietypowym umundurowaniu. Za sprawą Biura Międzynarodowej Współpracy Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, służbę w stolicy Warmii i Mazur pełnił funkcjonariusz, który na co dzień pełni ją w Bonn. Policjant z Niemiec odbył praktykę w olsztyńskiej komendzie. Dlaczego tu? Bo z tych okolic pochodzi jego rodzina, a babcia wciąż mieszka pod Olsztynem.

Denis Krause to niemiecki policjant, który właśnie kończy trzyletni okres szkolenia, po którym w stopniu komisarza podejmie nowe wyzwania, jakie stawia przed nim służba w policyjnym mundurze w Niemczech. Rodzina funkcjonariusza pochodzi z Polski, a on sam wielokrotnie odwiedzał nasz kraj, choćby wtedy, gdy jako dziecko przyjeżdżał na wakacje. Jednym z głównych powodów tych odwiedzin jest jego babcia, która do dziś mieszka w okolicach Olsztyna. Dlatego, gdy przyszedł czas, by odbyć wymagane szkoleniem praktyki zawodowe, wpadł na pomysł, by zrealizować je właśnie w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie.

Przed rozpoczęciem praktyk Denis Krause został zaproszony do gabinetu Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie insp. Piotra Zabuskiego. Jego opiekunem wyznaczona została Kierownik Posterunku Policji II w Olsztynie asp. sztab. Sylwia Kopeć. Dzięki niej Denis miał możliwość uczestniczenia w codziennej służbie podległych jej dzielnicowych. Wspólne patrole odbywały się nie tylko na terenie plaży CRS Ukiel, ale też w okolicach Starego Miasta i na największych olsztyńskich osiedlach. Po porannej odprawie ruszał z dzielnicowymi w rejon służbowy niosąc pomoc mieszkańcom.

 

  • Denis Krause z olsztyńskimi policjantami Denis Krause z olsztyńskimi policjantami
    Denis Krause z olsztyńskimi policjantami
  • Denis Krause podczas spotkania z Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie Denis Krause podczas spotkania z Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie
    Denis Krause podczas spotkania z Komendantem Miejskim Policji w Olsztynie
  • asp. sztab. Sylwia Kopeć i Denis Krause asp. sztab. Sylwia Kopeć i Denis Krause
    asp. sztab. Sylwia Kopeć i Denis Krause

 

W okresie trwania praktyki pełnił także służbę z funkcjonariuszami drogówki, kontrolował autokary przewożące dzieci na letni wypoczynek oraz zapoznawał się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi na terenie Polski. Miał również możliwość być „tłumaczem” podczas kolizji drogowej z udziałem… obywatela Niemiec.

Podczas swojej praktyki pełnił także służby wspólnie z wodniakami na jeziorze Ukiel, a także miał okazję wziąć udział w Otwartych Jednostkach Policji, kiedy jednostkę przy ul. Pstrowskiego odwiedziły przedszkolaki.

Denis Krause w Olsztynie spędził 3 tygodnie i jak sam podkreśla był to czas, który będzie bardzo miło wspominał. Podobnie jak polscy policjanci, z którymi miał okazję pracować. Teraz czeka go zasłużony urlop, którego znaczną część planuje spędzić w Polsce, zwiedzając miejsca, o których słyszał już wcześniej i poznając nowe, o których dowiedział się podczas pobytu w Olsztynie.

Takie praktyki i wymiana doświadczeń jest możliwa za sprawą Biura Międzynarodowej Współpracy Policji. To do pracowników biura należy m.in. organizowanie i koordynowanie przedsięwzięć policyjnych wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej  Polskiej w Unii Europejskiej oraz w innych organizacjach i instytucjach o charakterze międzynarodowym.

(mp/tm)