Powojenne niewybuchy wciąż są groźne! - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Powojenne niewybuchy wciąż są groźne!

Niebezpieczne pozostałości z czasów wojennych w postaci niewybuchów wciąż potrafią sprawić wiele problemów i sprowadzić zagrożenie. Policjanci z Braniewa w ciągu zaledwie trzech godzin otrzymali cztery zgłoszenia dotyczące takich niebezpiecznych znalezisk. Taki materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Braniewo

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Nadal odnajdujemy przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego. Tylko w ciągu ostatniej doby (11.04.2019) braniewscy funkcjonariusze czterokrotnie zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów. O pierwszym poinformowano oficera dyżurnego około godz. 8:00, o kolejnym pół godziny później. Po godz. 10:00 w ciągu paru minut policjanci odebrali następne dwa zgłoszenia.

Szczytno

Także szczycieńscy policjanci w miejscowości Warchały (gmina Jedwabno) zabezpieczali niewybuchy, które został tam odnalezione. Znaleziska dokonał mężczyzna podczas prac gospodarczych. Znalezisko znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Informacja o tym trafiła do policjantów z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego, którzy wkrótce potwierdzili, że znalezisko to pocisk artyleryjski kal. 150 mm oraz 3 sztuki granatów moździerzowych kal. 800 mm. Informacja trafiła następnie do żołnierzy z 9 Pułku Rozpoznania Sapersko - Minerskiego z Lidzbarka Warmińskiego, którzy wykorzystując specjalistyczny sprzęt zabrali pocisk i granaty, aby w bezpiecznych warunkach je zneutralizować.

Przypominamy, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?

NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policjantów, którzy potwierdzą, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomią o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczą miejsce do czasu ich przybycia

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:

  • miejsca odnalezienia niewybuchu,
  • znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
  • danych personalnych osoby zgłaszającej

(js/aw/tm)