Beztroska i nieuwaga – główne grzechy pieszych na drodze - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Beztroska i nieuwaga – główne grzechy pieszych na drodze

Pewien pieszy w powiecie kętrzyńskim wykazał się wyjątkowym lekceważeniem zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. W nocy szedł środkiem jezdni, nie miał na sobie odblasków i próbował zatrzymać auta by zabrać się „na stopa”. Dzięki reakcji policjanta po służbie nie doszło do tragedii. Natomiast nieuwagą wykazał się pewien 12-latek z gminy Działdowo, który wychodząc z autobusu wbiegł przed przejeżdżający samochód. Nastolatek trafił do szpitala.

W pierwszej kolejności to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo – tak w domu, jak i na drodze. Dlatego tak ważne jest, by piesi dbali o to, by byli wyraźnie widoczni dla kierowców, ponieważ to, że pieszy z oddali widzi samochód, nie znaczy, że pieszego widzi kierowca. Jeżeli kierujący w porę nie zauważy pieszego idącego poboczem, sytuacja taka może zakończyć się potrąceniem, skutkującym poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią takiej osoby.

Kętrzyn

W środę (13.03.2019) parę minut przed godz. 23:00 na terenie gminy Kętrzyn policjant po służbie poinformował oficera dyżurnego kętrzyńskiej policji, że środkiem drogi idzie mężczyzna bez żadnych elementów odblaskowych. Policjanci, którzy pojechali we wskazane miejsce, potwierdzili, że środkiem jezdni spacerował 40-letni mieszkaniec Kętrzyna. Nie miał na sobie elementów wyróżniających go na drodze w otaczającym mroku. Idąc próbował zatrzymać samochody, by zabrać się „na stopa”. Na szczęście tym razem nie doszło do tragedii. Pieszy za nieprzestrzeganie przepisu został ukarany mandatem karnym, a policjanci kończąc interwencję odwieźli mężczyznę do najbliższej miejscowości, by już nie stwarzał zagrożenia na drodze.

Działdowo

Policjanci ruchu drogowego z Działdowa wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło po godz. 14:00 w miejscowości Księży Dwór w gminie Działdowo. Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia, z autobusu rejsowego wysiadł 12-letni pasażer, który przeszedł do czoła pojazdu, a następnie - chcąc przedostać się na druga stronę jezdni - wybiegł sprzed autobusu wprost przed nadjeżdżający samochód marki Renaut. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, która zabrała nieletniego z ogólnymi potłuczeniami i bólem kolana do szpitala w Działdowie. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, a okoliczności tego zdarzenia są szczegółowo wyjaśniane przez policjantów.

Przypominamy!

Pieszemu zabrania się:

- wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności

- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko

- przebiegania przez jezdnię

- chodzenia po torowisku

- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto.

Pamiętajmy!

1. Unikajmy zakładania ubrań w ciemnych kolorach, ponieważ jesteśmy w nich zupełnie niewidoczni dla kierowców

2. Używajmy elementów odblaskowych w postaci znaczków, naklejek lub wszywek do ubrań, toreb i plecaków i umieszczajmy je w miejscu widocznym dla innych użytkowników drogi

3. Nie wbiegajmy na jezdnię, bo na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów, więc trudno w tych warunkach uniknąć potrącenia

4. Przez jezdnię przechodźmy zawsze w miejscach do tego wyznaczonych.

(ab/jn/tm)