Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Czwarta powiatowa debata społeczna „Stop agresji – Przeciwdziałanie przemocy w szkołach”

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie razem ze starostwem powiatowym, urzędem miasta oraz Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie zorganizowała debatę poświęconą przeciwdziałaniu przemocy w szkołach. Policjanci uważają, że każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia zjawiska agresji wśród dzieci i młodzieży. Debata cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Wczoraj o godz. 11.00 w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie odbyła się czwarta powiatowa debata społeczna „Stop agresji – Przeciwdziałanie przemocy w szkołach”. Organizatorami debaty byli Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Cezary Gołota, starosta szczycieński Pan Jarosław Matłach, Burmistrz Miasta Szczytno Pani Danuta Górska oraz Komendant – Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Piotr Bogdalski. Wszyscy podkreślali że to na każdym z nas spoczywa obowiązek reagowania na sygnały niepokojących zachowań dzieci i młodzieży. Bardzo często z powodu braku umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych młodzi ludzie odpowiadają agresją. W trosce o dobro i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, jak również mając na uwadze ich rozwój , policja oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego chcą zwrócić uwagę na konieczność podjęcia działań zmierzających do ograniczenia zjawiska agresywnych zachowań wśród młodych ludzi. Celem debaty było uświadomienie dzieciom i młodzieży zagrożeń wynikających z zachowań agresywnych. Wiedząc, że na terenie szkół najczęściej dochodzi do zdarzeń, które bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu uczniów, koniecznym jest wypracowanie właściwych, adekwatnych do sytuacji konfliktu wśród dzieci i młodzieży, reakcji osób dorosłych zmierzających do eliminowania przyczyn i przejawów takich niepożądanych zachowań.
W debacie uczestniczyli oprócz organizatorów, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak, Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Danuta Bukowiecka, Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szczytnie Sędzia Jowita Sikorska, Prokurator Rejonowy w Szczytnie Artur Choroszewski.

W spotkaniu, gdzie został przedstawiony między innymi niezwykle ważny aspekt jakim jest przemocy rówieśnicza uczestniczyło w sumie około 250 osób w tym także dyrektorzy, pedagodzy, kuratorzy oraz uczniowie powiatu szczycieńskiego. Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie podinsp. Tomasz Michalczak omówił zagadnienie odpowiedzialności prawnej osób nieletnich za popełnione czyny karalne oraz zachowania demoralizujące. W spotkaniu wzięła udział kom. Anna Zubrzycka z WSPOL w Szczytnie, która omówiła zagadnienie agresji i sposoby radzenia sobie z nią. Sierż. sztab. Ewa Szczepanek i pedagog Aleksandra Fila z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie zaprezentowały wyniki ankiety dotyczącej zachowań agresywnych w śród dzieci i młodzieży w szkołach na terenie powiatu szczycieńskiego. Ankieta została przeprowadzona w ramach programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Pani Alina Machejek-Ruchel Psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie zaprezentowała rozwiązania i procedury postępowania przez nauczycieli w przypadku sytuacji agresji wśród uczniów. Pan Andrzej Materna Dyrektor Miejskiego Domu Kultury i instruktor Michał Grzymysławski, podinsp. Robert Paś i nadkom. Roman Głąbowskiz WSPOL, Pani Monika Bryk i  Dawid Idzikowski przedstawiciele PROWS omówili możliwość realizowania się poprzez  sport, warsztaty artystyczne i muzykę. Każda z obecnych na spotkaniu osób miała możliwość zadać pytanie ekspertom.

 

Pliki do pobrania

  • 4.12 MB
Powrót na górę strony