Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Kierowcy, noga z gazu! Uwaga na zmienne warunki pogodowe

Od kilku dni na drogach występują trudne warunki atmosferyczne – ujemna temperatura, marznące opady deszczu, czy śniegu. Widoczności nie ułatwiają szybciej zapadający zmrok i miejscowo pojawiające się mgły. Tylko wczoraj warmińsko – mazurscy policjanci wyjeżdżali do 63 zdarzeń drogowych – 6 wypadków i 57 kolizji. Na szczęście pomimo trudnych warunków drogowych nikt w tym czasie nie zginął. Kierowcy, noga z gazu! Zachowajmy ostrożność na drodze!

Na mokrej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Tym bardziej powinniśmy jeździć z prędkością dostosowaną do panujących warunków - natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Ważne jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

W obecnej porze roku niezwykle istotne, jest aby piesi którzy poruszają się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, w tym pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może być on niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka  sprawią, że zostanie w porę dostrzeżony.

Pamiętajmy też, że niekorzystna pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazd rozproszenie uwagi. Uczestnicząc w ruchu drogowym weźmy pod uwagę również taką okoliczność.

Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

Pieszym przypominamy, że bezpieczeństwo na drogach często zależy od decyzji, które podejmują.

Elbląg

Policjanci wyjaśniają dwa wypadki z udziałem pieszych. Oba zdarzenia miały miejsce wczoraj po południu. Pierwsze na ulicy Robotniczej w Elblągu. Około godziny 16.00 kierująca samochodem dacia duster potrąciła 89-letnią kobietę, która przechodziła w miejscu niedozwolonym. Poszkodowana w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Kierująca była trzeźwa.

Kolejne zdarzenie miało miejsce 20 minut później w miejscowości Łęcze (gm. Tolkmicko). Tam kierowca dostawczego volkswagena potrącił 56-latka, który przechodził przez jezdnię. Mężczyzna z obrażeniami głowy również trafił do szpitala.

Działdowo

Dwa pojazdy zderzyły się na parkingu przy jednym z hipermarketów. W zdarzeniu brały udział kierujące pojazdami marki Toyota Rav oraz Opel Astra. Żadna  z osób uczestniczących w zdarzeniu nie odniosła obrażeń. Do zderzenia pojazdów doszło podczas prawidłowego wykonywania manewru cofania przez 49-latkę kierującą pojazdem kia. Na jej pojazd najechała kierująca oplem 25-latka. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu kia z uwagi na brak aktualnych badań technicznych.

Następne zdarzenie miało miejsce wieczorem na jednej z ulic w Działdowie. Kierujący samochodem osobowym marki Skoda mieszkaniec gminy Działdowo nie zachował należytej odległości od poprzedzającego go pojazdu marki VW, którym kierował mieszkaniec Działdowa. W konsekwencji doszło do zderzenia pojazdów. Policjanci ruchu drogowego ukarali sprawcę kolizji mandatem i punktami karnymi. Kierujący pojazdami byli trzeźwi.

W nocy w gminie Iłowo-Osada, w przydrożnym rowie policjanci zastali przewrócony bokiem pojazd marki Kia, w którym nie było żadnych osób. Ustalono właściciela i kierującego pojazdem. Kierującym okazał się 19-letni mieszkaniec Mławy, którego policjanci zastali w jednym z domów niedaleko miejsca zdarzenia. Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków drogowych i wpadł w poślizg, w wyniku czego doszło do wywrócenia pojazdu. Mężczyzna był trzeźwy. Razem z nim pojazdem podróżowała mieszkanka Iłowa. Obojgu nic się nie stało. Kierującego pojazdem ukarano mandatem i punktami karnymi.

js/jn/in