Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warmiński, Ostróda: Chwila nieuwagi na przejściu może być bardzo groźna

Policjanci z Lidzbarka Warmińskiego i Morąga wyjaśniają okoliczności zdarzeń drogowych, w których ucierpieli piesi potrąceni przez samochody. W pierwszym przypadku 72-latek nie zachował należytych środków ostrożności i potrącił prawidłowo przechodzącego przez przejście dla pieszych 77-latka. W drugim 36-letni kierowca nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez "zebrę" 65-latce i potrącił ją. Na szczęście obrażenia żadnej z potrąconych osób nie zagrażają ich życiu.

Lidzbark Warmiński

Wczoraj (05.12.2018) kilka minut przed godz. 11:00 w Lidzbarku Warmińskim na ul. Świętochowskiego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Skierowany na miejsce patrol prewencji ustalił wstępnie, że kierujący pojazdem Opel Corsa, 72-latek nie zachował należytych środków ostrożności i potrącił prawidłowo przechodzącego przez przejście dla pieszych 77-latka. Mieszkaniec miasta z ogólnymi obrażeniami ciała oraz urazem nogi został przetransportowany przez załogę karetki pogotowia do szpitala w Bartoszycach. Obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Na miejscu, czynności wykonywała grupa dochodzeniowo - śledcza z technikiem kryminalistyki. Policjanci ustalają wszystkie przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Ostróda / Morąg

Także wczoraj (04.12.2018) około godz. 16:30 na ul. Żeromskiego w Morągu, według ustaleń pracujących na miejscu policjantów, 36-letni kierowca volkswagena nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez przejście dla pieszych kobiecie mimo, że auto jadące z naprzeciwka zatrzymało się przed pasami. 65-latka ze złamaną ręką trafiła do szpitala. Na szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Za tak rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Za spowodowanie wypadku drogowego mężczyzna odpowie przed sądem. To tam podjęta zostanie decyzja o dalszym losie 36-latka.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie ostródzkim
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie ostródzkim

Kierowco! Pamiętaj, że pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Dojeżdżając do przejścia dla pieszych zwolnij i zwróć uwagę czy żaden pieszy nie zmierza na pasy. Czasem lepiej wcześniej zatrzymać się przed pasami i upewnić czy nikogo nie ma w pobliżu, tak by nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo i nie wywoływać niepotrzebnych zdarzeń drogowych.

Piesi natomiast powinni wziąć do serca zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na przejście tuż pod nadjeżdżający pojazd, nigdy też wychodzić na jezdnię zza przeszkody.

Wyprzedzanie, wymijanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach. Pieszy powinien czuć się tam bezpiecznie, tymczasem wciąż wiele osób ginie na przejściach przez pośpiech i brak wyobraźni kierowców.

Art. 26 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi jasno:

"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.(...)
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.(...)”

(mk/ab/tm)