Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Ćwiczenia dowódczo – sztabowe „Anakonda” okiem policjantów

Na terenie Warmii i Mazur odbywają się ćwiczenia dowódczo – sztabowe pod kryptonimem „Anakonda”. W kilku epizodach brali również policjanci z naszego garnizonu. Były to niezwykle pożyteczne działania, które wpływają pozytywnie na podnoszenie współpracy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli i kraju.

Szczytno:

12 listopada br. odbyły się działania prewencyjno - zabezpieczające na terenie terminala lotniska Olsztyn – Mazury. O godzinie 11:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie otrzymał informację od dyżurnego operacyjnego portu lotniczego, że jedna z grup dywersyjnych w ilości 9 osób, po przekroczeniu granicy kieruje się na teren lotniska w Szymanach. Grupa ta dokonała naruszenia procedur bezpieczeństwa za pomocą bezzałogowego statku powietrznego i ataku /rozbicia/ samolotu znajdującego się na stanowisku 4 na Płycie Postojowej nr 1.

Informacje te zostały przekazane przez Dyżurnego Operacyjnego Portu (DOPL) do służb lotniskowych w tym, Służbie Ochrony Lotniska, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej (LSR-G), Straży Granicznej na lotnisku,  patrolu Policji z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, który w tym czasie pełnił służbę na terminalu.

Służby lotniska przystąpiły do działań zgodnie z swoimi procedurami, wspólnie z Policją prowadziły poszukiwania zbiegłego operatora bezzałogowego statku powietrznego za pomocą którego dokonano ataku. Ponadto zatrzymano operatora drona i grupę dywersyjną.

Następnego dnia (13 listopada 2018 rok) w związku z przejazdem wojsk z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka na teren drogi wojewódzkiej W 604 w ramach ćwiczeń Anakonda, Policja z Nidzicy, Szczytna, WRD KWP Olsztyn, OPP Olsztyn przy nadzorze Sztabu KWP Olsztyn zabezpieczyła przejazd kolumny wojskowej na drodze wojewódzkiej W 604 Nidzica – Wielbark.

Działania policji polegały na zabezpieczeniu prewencyjnym odcinka, wyznaczeniu posterunków kontrolnych, niedopuszczenia do zakłóceń w ruchu drogowych, upłynnienia ruchu drogowego w związku z postojem. 

Olsztyn

Również 13 listopada br. o godz. 09:15 w Sętalu (gmina Dywity, powiat olsztyński), kierownik Posterunku Policji w Dywitach został powiadomiony przez pracownika Urzędu Gminy Dywity o przewidywanym zagrożeniu skażenia ujęcia wody oraz o terminie i miejscu  posiedzenia kryzysowego, w związku z zaistniałą sytuacją. Do miejsce ujęcia wody w Sętalu skierowany został patrol policji oraz patrol Straży Gminnej z Dywit, aby zabezpieczyć obiekt przed dostępem osób niepowołanych.

Zadanie zabezpieczenia ujęcia wody zostało przez Policję  skutecznie zrealizowane poprzez skierowanie dwóch funkcjonariuszy ochraniających obiekt przed realizacją planowych zamiarów jego skażenia i spowodowania zagrożenia zdrowia i życia ludności cywilnej.

Węgorzewo

16 listopada br. na terenie powiatu węgorzewskiego (Kalskie łąki) w związku z wykonywanym lotem statku powietrznego C-295 CASA z Warszawy do Tallina doszło do rażenia rakietą typu MANPADS w wyniku tego doszło do katastrofy statku powietrznego (poszkodowanych było 59 osób). Samolot ten rozbił się w rejonie trudno dostępnym, w okolicach m. Okowizna, Harsz. Dlatego policja dokonała zabezpieczenia prewencyjnego z udziałem sił policyjnych w rejonie prowadzonych działań oraz zapewniła bezpieczeństwo i porządek publiczny podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Dodatkowo, policjanci mieli nie dopuścić do zakłóceń w ruchu drogowym i zapewnić płynność ruchu w miejscu prowadzonych działań.

Wystawiono posterunki kontrolne w celu kierowania na miejsce zdarzenia odpowiednich służb. Policjanci zabezpieczali także miejsce lądowania helikopterów wojskowych.

Informacja o katastrofie lotniczej na terenie Kalskie Łąki i Kal została przekazana od PSP Węgorzewo. O zdarzeniu natychmiast powiadomiono Komendanta KPP w Węgorzewie. Po potwierdzeniu, natychmiast powiadomiono PCZK Starostwa Powiatowego w Węgorzewie, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Giżycku, dyżurnego KWP w Olsztynie, Prokuraturę Rejonową w Giżycku, Prokuraturę Wojskową w Olsztynie, Placówkę Straży Granicznej w Węgorzewie oraz ościenne jednostki Policji, tj.: KPP w Giżycku, Kętrzynie i Gołdapi.

Służby ratunkowe PSP w Węgorzewie przystąpiły do działań zgodnie z swoimi procedurami. Siły policyjne dokonywały prewencyjnego zabezpieczenia terenu katastrofy.

Służby w sposób prawidłowy zareagowały na zdarzenie, zostały wprowadzone odpowiednie procedury do zagrożenia.

Zadania związane z zabezpieczeniem terenu katastrofy lotniczej jak również dróg w pobliżu tego miejsca zostały skutecznie zrealizowane przez Policję, poprzez natychmiastową reakcję i skierowanie do działań odpowiedniej ilości funkcjonariuszy.

Podczas wszystkich działań na miejscu był obecny Sztab Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, który uczestniczył w ćwiczeniu i koordynował w/w działania.

Należy podkreślić, że to tylko działania, ale w przypadku realnego zagrożenia, policjanci z całego województwa warmińsko – mazurskiego aktywnie włączają się w realizację zadań prowadzonych przez wojsko. Podczas tego typu sytuacji, przepisy jasno określają współpracę między tymi mundurowymi podmiotami. Takie działania wpływają również pozytywnie na podnoszenie współpracy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli i kraju.

Rs/kw

Powrót na górę strony