Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno, Nowe Miasto Lubawskie: Policyjne interwencje wobec domowych agresorów

Policyjne interwencje domowe należą do jednych z najbardziej wymagających, ponieważ w tej sytuacji policjant musi wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami z zakresu taktyk i technik interwencji. Musi wykazać się empatią i zrozumieniem sytuacji rodziny w jakiej interweniuje. Ponadto musi też znaleźć odpowiednie rozwiązanie trudnej sytuacji, wskazać prawidłowy tok postępowania, a czasami wytypować i odseparować sprawcę interwencji od reszty domowników.

Szczytno

Wczoraj (06.11.2018) mieszkanka gminy Wielbark zadzwoniła do oficera dyżurnego szczycieńskiej jednostki policji informując, że jej dorosły syn dobija się do drzwi mieszkania, grozi jej nożem oraz podpaleniem domu. Jak się okazało agresorem był 29-letni mężczyzna, wobec którego prowadzone jest już postępowanie o przestępstwo znęcania się nad rodzicami oraz kradzież z włamaniem do ich domu. 29-latek złamał zakaz zbliżania się do rodziny a także swoim zachowaniem wzbudził uzasadnioną obawę spełnienia gróźb. Szczycieńscy policjanci zatrzymali agresora, który wiedząc, że wezwany został patrol, ukrył się w budynku gospodarczym. Funkcjonariusze obezwładnili mężczyznę i przewieźli go do policyjnej celi. Dzisiaj 29-latek zostanie postawiony do dyspozycji prokuratora.

Nowe Miasto Lubawskie

W niedzielę (04.11.2018) nowomiejscy policjanci interweniowali w związku z przemocą domową w jednej z rodzin na terenie miasta. Funkcjonariusze szybko odizolowali sprawcę interwencji od rodziny nad którą się znęcał. Nie był to pierwszy taki przypadek. 42-latek był już skazany wcześniej za przestępstwo znęcania się nad swoim ojcem i otrzymał karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 3 lat. Mężczyzna jednak nie wywiązał się obowiązków nałożonych na niego przez sąd. Po policyjnej interwencji założono w rodzinie kolejną Niebieską Kartę. Podczas posiedzenia sąd odwiesił warunkowo zawieszoną karę i zarządził bezwzględne jej wykonanie. Mężczyzna najbliższe miesiące spędzi teraz w Zakładzie Karnym.

W poniedziałek nowomiejscy policjanci zatrzymali kolejnego sprawcę interwencji domowej w Nowym Mieście Lubawskim. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 39-latek znajdując się pod działaniem alkoholu wszczynał awantury domowe, w trakcie których ubliżał swojej partnerce oraz ją popychał. To nie pierwsza interwencja policjantów pod tym adresem. Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy w tej sprawie pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu znęcania się. W tej sprawie policjanci złożyli wniosek do prokuratury o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec podejrzanego.

Wczoraj (06.11.2018) prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec mieszkańca Nowego Miasta Lubawskiego policyjnego dozoru oraz zobowiązał go do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania. Mężczyzna otrzymał także zakaz bezpośredniego kontaktowania się z pokrzywdzoną i zakaz zbliżania się do niej oraz został zobowiązany do nie spożywania alkoholu. Obu sprawcom znęcania zgodnie z kodeksem karnym grozi kara pobawienia wolności do lat 5.

(esz/lm/tm)