Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lidzbark Warmiński / Kętrzyn: Niebezpieczne znaleziska z czasów II wojny światowej

Choć od II Wojny Światowej minęło już wiele, to niektóre pamiątki po niej wciąż pozostają realnym zagrożeniem, dla osób które je odkryją. Pamiętajmy, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej, w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości. Dlatego o takim znalezisku należy bezzwłocznie powiadomić policjantów.

Lidzbark Warmiński

Dziś (15.10.2018) przed godz. 11:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niebezpiecznego przedmiotu przypominającego pocisk. Na miejscu policyjny pirotechnik potwierdził znalezisko. Jak się okazało wydobyte przez mieszkańca gminy Lidzbark Warmiński podczas prac polowych znalezisko, to pocisk przeciwpancerny kal. 75 mm, produkcji niemieckiej, pochodzący z czasów II wojny światowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce niewybuchu do czasu podjęcia przez patrol saperski.

Kętrzyn

Okazuje się, że pozostałości z czasów II wojny można znaleźć jeszcze dziś, nawet podczas spaceru. W sobotę (13.10.2018) na obszarze miejskim Kętrzyna na takie znalezisko natknął się mieszkaniec miasta. Mężczyzna podczas wycieczki rowerowej z dziećmi zauważył przedmiot, który był obłocony i skorodowany lecz przypominający granat, natychmiast powiadomił policję. Przybyły na miejsce policyjny pirotechnik stwierdził, że jest to granat ręczny odłamkowy RG42. Funkcjonariusze do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli znalezisko.

Przypominamy!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić lecz natychmiast zadzwonić na policję. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

(mk/ab/tm)

Powrót na górę strony