Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Policyjni antyterroryści w nietypowej roli scenarzystów i pozorantów

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Olsztynie, uczestniczyli w XVII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym odbywających się w Olsztynie. Nasi policjanci napisali scenariusz do scenki sytuacyjnej oraz brali w niej udział jako pozoranci.

Policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Olsztynie wśród swoich zadań mają między innymi: zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców, zwalczanie terroryzmu, branie udziału w akcjach ratowniczych podczas klęsk żywiołowych i katastrof oraz odbijanie zakładników. Policjanci pełniący służbę w SPAP-ach biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka, dlatego też muszą być doskonale przygotowani. Policjanci do perfekcji opanowują taktykę działań, sztuki walki wręcz, strzelanie, nurkowanie, skoki spadochronowe, ratownictwo wysokościowe, ochronę osób, działania z materiałami wybuchowym. Nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i doskonalą umiejętności.

Tym razem nasi fachowcy wcieli się w nietypowe role. Zadaniem policjantów było napisanie scenariusza do dwóch scenek sytuacyjnych, podczas odbywających się XVII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym w Olsztynie oraz czynne uczestniczenie w tych scenkach jako pozoranci. Jednym z tematów mistrzostw była pozoracja ataku terrorystycznego, w którym pojazd ciężarowy wjeżdża w grupę osób. Podczas przeprowadzania działań bojowych przez policjantów SPAP-u (a więc wymiany ognia) okazuje się, że kilku z nich jak i również ludność cywilna jest ranna i wymaga pomocy medycznej. Druga konkurencja miała na celu jak najszybsze przetransportowanie rannego w wyniku wybuchu pirotechnika. Rywalizowały ze sobą zespoły medyczne z całej Polski.  Dowódca olsztyńskiego SPAP-u kom. Robert Paszkowski powiedział, że ratownicy byli zaangażowani, rywalizacja i profesjonalizm zespołów ratownictwa medycznego pomimo, że to rywalizacja czysto sportowa, stała na wysokim poziomie. Dowódca stwierdził, że scenariusz tych scenek odzwierciedla sytuacje, które wydarzyły się na świecie.

(kw)