Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ełk, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn: Trzy powiaty i trzy niebezpieczne zdarzenia z udziałem pieszych

Piesi, rowerzyści i motorowerzyści to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są oni najbardziej narażeni na tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Najczęstszymi przyczynami potrąceń to przede wszystkim lekceważenia przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierujących jak i samych pieszych. Tak jak to miało miejsce w trzech wypadkach, do których doszło w ciągu jednego dnia w trzech powiatach.

Ze statystyk policyjnych wynika, że najczęstszym powodem niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych to niedostosowanie prędkości przez kierujących do panujących warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz wtargnięcia przez pieszych na jezdnię. Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach, a pieszy nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Ełk

Ełccy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj (06.08.2018) w Ełku na ulicy Kilińskiego. Około godz. 18:30, jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu, kierujący samochodem osobowym 18-letni mieszkaniec gminy Ełk, jechał ulicą Kilińskiego lewym pasem ruchu w kierunku ulicy Grajewskiej. W trakcie jazdy ominął pojazdy na prawym pasie, które zatrzymały się, żeby przepuścić pieszych na oznakowanym przejściu dla pieszych. Przejeżdżając przez przejście potrącił dwie dziewczynki w wieku 8 i 4 lata, które przechodziły z prawej strony na lewą. Obie dziewczynki zostały przewiezione do szpitala. Starsza z nich doznała złamania nogi, natomiast młodsza po badaniach została zwolniona do domu, gdyż nie doznała poważniejszych obrażeń. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności wypadku. Wiadomo, że kierowca osobówki był trzeźwy. Za rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym 18-latkowi, który zaledwie od kilku miesięcy posiada uprawnienia do kierowania, policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Kętrzyn

Kętrzyńscy policjanci pracowali także wczoraj na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Siniec w gm. Srokowo. Około godz. 18:20 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że kierujący samochodem marki Subaru potrącił pieszą. Na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że 28-letnia kobieta wtargnęła na jezdnię z prawej strony i chciała pokonać jezdnię w miejscu niedozwolonym. Wybiegła w ten sposób wprost przed nadjeżdżający samochód. W wyniku tego zdarzenia piesza z obrażeniami ręki została przewieziona do szpitala. Kierujący samochodem był trzeźwy. Teraz policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Lidzbark Warmiński

Do potrącenia pieszego doszło wczoraj także w Lidzbarku Warmińskim kilka minut po godz. 12:00 na ul. Szwoleżerów. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 12-letni pieszy wybiegł zza naczepy pojazdu ciężarowego wprost pod koła kierującego osobową toyotą. Zdarzenie miało miejsce za oznakowanym przejściu dla pieszych. Ranny chłopiec z urazem ręki został przetransportowany przez załogę karetki pogotowia do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Kierujący toyotą 40-latek był trzeźwy. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane teraz przez policjantów w prowadzonym postępowaniu.

  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim
  • Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim
    Miejsce zdarzenia drogowego w powiecie lidzbarskim

Przypominamy!

Już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h pieszy jest narażony na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Należy bezwzględnie stosować się do przepisów obowiązujących pieszych - przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i tu stosować zasadę „ograniczonego zaufania” - samo przejście dla pieszych nie zapewnia bezpieczeństwa. Pieszy musi upewnić się, czy ma wystarczająco dużo czasu by pokonać pasy, czy kierowca go widzi, czy na horyzoncie nie pojawił się pirat drogowy, który za nic ma przepisy.

Pamiętajmy, aby nie wchodzić na przejście dla pieszych „z marszu”, lub gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia. Nawet w mieście, w świetle latarni warto mieć odblask - będziemy bardziej widoczni dla kierowców. W świetle obowiązującego prawa - każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu.

Niestosowanie się do tego przepisu - może kosztować życie. Za to wykroczenie można dostać też mandat w wysokości 100 złotych. Odblask to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej lub wręcz złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach, jest po prostu niewidoczny.

Mimo działań promujących używanie elementów odblaskowych na co dzień, mimo coraz większej świadomości społecznej w tej kwestii wciąż zdarzają się osoby, które igrając ze śmiercią nie używają odblasków.

(aj/md/mk/tm)

Powrót na górę strony