Iława: Przedszkolaki z wizytą w iławskiej komendzie - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iława: Przedszkolaki z wizytą w iławskiej komendzie

Uczyć, informować, zapobiegać – to hasła, które przyświecają spotkaniom uczniów z policjantami w ramach profilaktycznego programu policyjnego „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”. To właśnie w ramach tego projektu dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Guguś” w Iławie miały możliwość zwiedzić nasza jednostkę i dowiedzieć się, na czym polega praca policjantów.

W miniony wtorek ( 18.07.2018 r.) Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Guguś” w Iławie, które od samego początku trafiły pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki mł. asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem przedszkolaki poznawały tajniki wykonywania zawodu policjanta.

Dzieci w pierwszej kolejności dowiedziały się, jakie są zasady wchodzenia na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska poinformowała je dlaczego należy okazać dokument tożsamości w Punkcie Obsługi Interesanta oraz przybliżyła na czym polega praca oficera dyżurnego, jak również jego zastępcy, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Policjantka opowiedziała czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Poinformowała dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie dzieci zobaczyły jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy nietrzeźwym kierującym.

Uczestnikom spotkania opowiedział róznież czym na co dzień zajmuje się dzielnicowy i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Policjantka podkreśliła, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska wyjaśniła młodzieży czym są te aplikacje, do czego służą i w jaki sposób można z nich korzystać.

Największą atrakcją dla przedszkolaków okazała się możliwość wykonania odcisków palców. Następnie policjantka przybliżyła uczestnikom spotkania sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w iławskiej jednostce.  Poinformowała przedszkolaków dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Mł. asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka czy rowery. 

Na koniec rozmowy wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Bezpieczne Dziecko” które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Iławie oraz Urząd Gminy Iława. Plansze te zostały przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Iławie celem propagowania prawidłowych zachowań. Uatrakcyjniły one również spotkanie jak i pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez dzieci informacji.

(jk/rj)