Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pisz, Szczytno: Policja, MOPR, Nadleśnictwo i Sanepid w szkole, czyli „Bezpieczne wakacje” czas zacząć

Dużymi krokami zbliżają się wakacje. Jak co roku policjanci odwiedzają szkoły, gdzie rozmawiają z uczniami o bezpiecznym wypoczynku latem w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Tym razem funkcjonariusze zaprosili do współpracy przedstawicieli: Mazurskiego – Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Nadleśnictwa Pisz i Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Piszu, którzy rozmawiali z uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Piszu o bezpiecznych i zdrowych wakacjach.

Pisz

Jak co roku policjanci przed wakacjami spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach, by porozmawiać o bezpiecznym wypoczynku latem w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Podobnie, jak w roku ubiegłym, promują zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą”. W tym roku piscy funkcjonariusze zaprosili do współpracy przedstawicieli innych służb.

We wtorek (12 czerwca br.) Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Piszu odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Piszu, ratownicy z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Pisz i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Piszu. Wszyscy mówili o bezpiecznym i zdrowym wypoczynku.

Policjantka przypomniała uczniom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Zwróciła szczególną uwagę na przepisy dotyczące rowerzystów oraz osób jeżdżących na rolkach i deskorolkach. Ze starszymi rozmawiała na temat konsekwencji prawnych sięgania po papierosy, alkohol, narkotyki, czy dopalacze. Młodszym uczniom przypomniała, w jaki sposób należy zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi, zwierzętami oraz w sytuacji, gdy dziecko zgubi się nad morzem, czy w każdym innym miejscu.

Pani ratownik mówiła o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Zwróciła uwagę na to w jaki sposób należy informować służby w przypadku, kiedy coś się wydarzy. Mówiła, jakie informacje są wówczas niezbędne dla dyspozytora. Przypomniała także starszym uczniom o konsekwencjach wypoczynku nad wodą będąc pod działaniem alkoholu.

Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przypominała, że czas wakacji nie jest okresem wolnym od dbania o własne zdrowie i higienę. Mówiła o zagrożeniach jakimi są; kleszcze, o wściekliźnie, ale także zwróciła uwagę na zagadnienia dotyczące sięgania przez młodzież po tzw. dopalacze.

Reprezentant Nadleśnictwa Pisz zachęcał wszystkich do odwiedzania lasów. Przypomniał jednak, że w lesie także obowiązują pewne zasady, które są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa zarówno odwiedzających lasy, jak i roślin oraz zwierząt. Mówił też o zakazie dotyczącym używania ognia, w tym palenia ognisk.

Zaplanowane są już kolejne takie spotkania z uczniami. Z najmłodszymi spotykają się także dzielnicowi z całego powiatu piskiego, którzy do końca roku szkolnego planują prelekcje w szkołach z dziećmi i młodzieżą w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Wszystko po to, by letni wypoczynek był bezpieczny i zdrowy.

(asz/ab)

 

 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
Szczytno

Szczycieńscy policjanci rozpoczęli przedwakacyjne spotkania z uczniami miejscowych szkół. Dzielnicowi oraz policjantka zajmująca się profilaktyką, mówili o zasadach prawidłowego zachowania podczas wypoczynku letniego ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa nad wodą. Realizowane wspólnie z dzielnicowymi działania o nazwie „Bezpieczne Wakacje”, mają na celu omawianie z uczniami mogących  wystąpić podczas wakacji  zagrożeń, sposobów ich unikania oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

st. asp. Justyna Samsel – Hryszkiewicz, sierż. szt. Grzegorz Licki, mł. asp. Piotr Soliwoda oraz sierż. Agata Mendelewska odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie, Zespołu Szkół w Pasymiu oraz Szkoły Podstawowej w Spychowie. Policjanci omówili zagadnienia związane z bezwzględnym przestrzeganiem zasad prawidłowego poruszania się na drogach a także położyli duży nacisk na odpowiedzialne zachowanie nad wodą.Upalne dni nieodłącznie kojarzą się z kąpielą, spływami kajakowymi oraz wylegiwaniem się na słońcu. Każdy, niezależnie od wieku, musi pamiętać, że sam ma wpływ na bezpieczeństwo własne a także może wpłynąć na bezpieczeństwo innych osób.

Pamiętajmy:

bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:

 • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
 • nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
 • nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
 • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
 • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
 • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
 • nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
 • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
 • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.

Przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

(esz/ab)

 

 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje
 • Bezpieczne wakacje Bezpieczne wakacje
  Bezpieczne wakacje