Olsztyn, Ostróda: Spotkania młodzieży z policjantami - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn, Ostróda: Spotkania młodzieży z policjantami

Uczniowie klas mundurowych z Olsztyna spotkali się z policjantem służby patrolowo – interwencyjnej z olsztyńskiej komendy. Funkcjonariusz opowiedział o swojej codziennej pracy i specyfice podejmowanych interwencji. Podczas spotkania z młodzieżą w Ostródzie doświadczeni funkcjonariusze rozmawiali z nią o bezpieczeństwie, swojej pracy, podstawach samoobrony oraz podstawach technik i taktyk interwencji.

Olsztyn

Komendant Miejski Policji w Olsztynie i Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie, w którym funkcjonują klasy mundurowe, co roku współpracują podczas procesu edukacji z zakresu bezpieczeństwa. Policjanci i nauczyciele dążą do stworzenia dla młodzieży, która swoją przyszłość planuje związać z formacjami mundurowymi, takich warunków kształcenia, które w sposób profesjonalny pozwolą zapoznać się ze specyfiką, zadaniami i podstawowymi umiejętnościami w służbie policyjnej i posiąść wiedzę na temat teoretycznego przygotowania policyjnego. W tym celu we wtorek (17.04.2018) zorganizowane zostało dla uczniów spotkanie z funkcjonariuszem Wydziału Interwencyjnego i Sztabu Policji, sierż. Łukaszem Ewertowskim, który służbę w Policji pełni od 2014 roku. W 2016 roku zajął II miejsce podczas wojewódzkich eliminacji zawodów „Patrol Roku 2016” i reprezentował wspólnie z kolegą z patrolu oraz policjantami z Kętrzyna województwo warmińsko – mazurskie w konkursie o tytuł najlepszego patrolu roku w Polsce.

 • Spotkanie z policjantem #1
  Spotkanie z policjantem #1
 • Spotkanie z policjantem #2
  Spotkanie z policjantem #2
 • Spotkanie z policjantem #3
  Spotkanie z policjantem #3
 • Spotkanie z policjantem #4
  Spotkanie z policjantem #4
 • Spotkanie z policjantem #5
  Spotkanie z policjantem #5
 • Spotkanie z policjantem #6
  Spotkanie z policjantem #6

Policjant opowiedział on młodzieży o specyfice służby patrolowo – interwencyjnej, przytaczając przykłady ciekawych zdarzeń, w których podejmował interwencję. Przekonywał ponadto, że w pracy policjanta nie ma miejsca na schematy i niezbędne jest odpowiednie wyszkolenie, bowiem każda sytuacja jest inna, a z pozoru niewinnie wyglądająca interwencja może w każdym momencie przerodzić się w sytuację zagrażającą innym osobom, a nawet interweniującym policjantom. Młodzież została przekonana, że policjanci pionu patrolowo – interwencyjnego są blisko ludzkich problemów, podejmują interwencje, gdy potrzebna jest pomoc, a ich obecność na ulicach i osiedlach mieszkalnych decyduje o spokoju i zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.  Policjant opowiedział również o roli „patrolowca” w weryfikowaniu zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, o zabezpieczaniu imprez masowych, o wypełnianej dokumentacji i środkach przymusu bezpośredniego, z którego korzystają policjanci. Dla uczniów planujących związać swoją przyszłość zawodową z mundurem policyjnym była to również okazja do poszerzenia swojej wiedzy o specyfice służby w Policji i poznania przebiegu procesu rekrutacyjnego. Dokładne informacje dotyczące kwalifikacji i wymogów, dostępne są na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Ostróda

Ostródzcy policjanci regularnie spotykają się z młodzieżą z całego powiatu. Podczas spotkań rozmawiają nie tylko o bezpieczeństwie ale również opowiadają uczniom o swojej pracy oraz uczą ich samoobrony oraz podstaw technik i taktyk interwencji. Zajęcia prowadzone są pod okiem doświadczonych funkcjonariuszy, którzy są jednocześnie instruktorami sportów walki. Zawód policjanta to służba i wymaga od kandydatów określonych predyspozycji i umiejętności. Ważna jest również chęć niesienia pomocy innym oraz pracy na rzecz społeczeństwa. Podejmując służbę w policji trzeba być odważnym, silnym psychicznie i odpornym na stres. Jednak, jednocześnie jest to zawód dający wiele satysfakcji, a wdzięczność osób, którym udzieliło się pomocy bywa bezcenna. Wiele młodych ludzi kończąc szkołę średnią nie wie, jaką pracę wybrać, często boi się dokonać wyboru lub nie ma dostatecznej wiedzy na temat zawodu, który chcieliby wybrać. Z pomocą przychodzą ostródzcy policjanci, którzy regularnie spotykają się z uczniami. Funkcjonariusze oprócz pogadanek o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, cyberprzestępczości czy odpowiedzialności karnej nieletnich rozmawiają również z młodzieżą o swojej pracy. Policjanci opowiadają słuchaczom, na czym polega służba, jak wygląda proces rekrutacji i jakie wymagania należy spełnić, by dostać się do służby. Policyjni instruktorzy technik i taktyk interwencji prowadzą również zajęcia z podstaw samoobrony.

 

 

(lc/ab/tm)