Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Przedstawiciele urzędu pracy poznali podstawowe techniki samoobrony

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wzięli udział w zajęciach samoobrony zorganizowanych w ramach policyjnego projektu „Silna Płeć”. Trening poprowadził instruktor z Zespołu Kadr i Szkolenia KMP w Olsztynie, który podpowiedział, co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ataku i uczył odpowiedniej reakcji, jeśli jednak do ataku dojdzie. Urzędnicy wezmą udział również w zajęciach teoretycznych dotyczących ochrony prawnej funkcjonariuszy publicznych.

Od 2015 roku policjanci olsztyńskiej komendy współpracowali z przedstawicielami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie (WUP) podczas realizacji działań z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi. Teraz ta współpraca przybrała nową formę - funkcjonariusze zaprosili pracowników urzędu do wzięcia udziału w policyjnym projekcie „Silna Płeć”. Zakłada on przeprowadzenie zajęć z zakresu samoobrony wraz z panelem aspektów prawnych dot. funkcjonariuszy publicznych.

W marcu i kwietniu 2018 roku dwukrotnie odbyły się zajęcia praktyczne prowadzone przez policyjnego instruktora z Zespołu Kadr i Szkolenia, podczas których urzędnicy WUP poznawali podstawowe zasady i chwyty, pozwalające w sytuacji zagrożenia odeprzeć atak napastnika. Uczestnicy, głównie kobiety, mieli okazję poprzez różnorodne ćwiczenia nauczyć się podstawowych technik samoobrony, a także właściwej reakcji w sytuacji zagrożenia. Nie zabrakło również ćwiczeń ogólnorozwojowych. Głównym celem przyświecającym autorom projektu, zwłaszcza policyjnemu instruktorowi, jest podniesienie u uczestników pewności siebie w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych, które mogą zaistnieć zarówno w ich życiu prywatnym, jak też zawodowym.

Na zajęciach samoobrony szkolenie nie kończy się. W najbliższym czasie funkcjonariusze planują zorganizować dla pośredników pracy teoretyczne szkolenie edukacyjne pt. „Reagowanie w sytuacjach trudnych – jak prawo chroni urzędnika”. Zajęcia poprowadzi przedstawiciel Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji, który omówi wybrane przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego, związane m. in. z naruszeniem nietykalności cielesnej, czynną napaścią i znieważeniem.

  • Zajęcia z samoobrony
    Zajęcia z samoobrony #1
  • Zajęcia z samoobrony
    Zajęcia z samoobrony #2
  • Zajęcia z samoobrony
    Zajęcia z samoobrony #3
  • Zajęcia z samoobrony
    Zajęcia z samoobrony #4
  • Zajęcia z samoobrony
    Zajęcia z samoobrony #6
  • Zajęcia z samoobrony
    Zajęcia z samoobrony #7

Działania skierowane do pracowników urzędu pracy mają na celu przede wszystkim zaznajomienie z mechanizmami psychologicznymi działającymi w sytuacjach kryzysowych, a także zwiększenie świadomości prawnej u odbiorców projektu. Celem przeprowadzonych przez przedstawicieli Policji szkoleń było tym samym zwiększenie u urzędników poczucia bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Bezpłatne zajęcia samoobrony w ramach projektu „Silna Płeć”, odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca w godzinach 13:30 – 15:00 na sali sportowej przy ul. Piłsudskiego 5.

Obowiązuje strój sportowy.

Terminy kolejnych  zajęć w 2018 roku:

  • 14 maja;
  • 11 czerwca;
  • 10 września;
  • 8 października;
  • 12 listopada;
  • 10 grudnia;

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z koordynatorem projektu, Lidią Cynt z Wydziału Prewencji, pod numerem telefonu: 0 89 522 47 69 lub drogą mailową lidia.cynt@olsztyn.ol.policja.gov.pl

(lc/tm)

Powrót na górę strony